Ukradené zlato generála Jamašity – Existovalo vůbec?

Poklad

Operátoři CIA, japonské zločinecké sdružení Jakuza a filipínský despota Ferdinand Marcos připouštěli, že někde na Filipínách se nachází poklad, který stojí za to hledat – zlato generála Jamašity. Nebyla to náhoda, že dostal za druhé světové války přezdívku „Řezník z Manily“. Vítěz nad Thajskem, Malajsií a Singapurem byl proslaven pro své brutální aktivity proti nepřátelům, ale také pro své masakry zajatců a civilistů.

Kromě toho měl navíc na starosti dohled nad okolním majetkem a jeho vyvedení, což znamenalo drancování všeho od výnosného papíru až po pozlacené střechy buddhistických svatyní. Díky těmto skutkům se mu také přisuzovalo, že měl k dispozici tajnou organizaci Zlatou lilii.

Krvavý poklad byl objeven?

Okolnosti se každopádně začaly obracet, když v říjnu 1944 dorazil na Filipíny, kde se střetl se Spojenými ozbrojenými silami. Zanedlouho po válce byl popraven a tajemství, kam se poděla jeho bohatá kořist, šlo s ním. Nevíme, kolik zlata manilský řezník skutečně nashromáždil, přestože několik zdrojů hovoří o stovkách tun cenného kovu. Není překvapivé, že po objevení pokladu pátrala řada horníků, z nichž jeden – jistý Rogelio Roxas – měl údajně v roce 1971 uspět. Předchozí filipínský válečník prý našel tajemnou místnost, v níž se skutečně nacházely hory zlata a cenných drahokamů. Každopádně jakmile se o jeho objevu dozvěděl prezident Marcos, požádal o zabavení všeho, zatímco nálezce byl zadržen a týrán.

Zlato
Foto: Pixabay

Právo, soudy a mýtus…

Po propuštění Roxas umřel za záhadných okolností, ale nadace bojující za jeho práva podala na tyrana žalobu u havajského soudu. V roce 1996 totiž přiznal, že si on a jeho manželka neoprávněně polepšili o zhruba 41 miliard dolarů (v přepočtu 1,1 bilionu korun) z Roxasova objevu. Navzdory tomu, že rozhodnutí bylo posléze svrženo pro nedostatek důkazů, dospěl nakonec americký odvolací soud k jednoznačnému závěru: Jamašitovo zlato našel Roxas a ukradli ho Marcosovi lidé. Podle mnohem více se vymykající hypotézy se Američané dostali ke zlatu obratem po válce výměnou za záruku, že nebudou japonského panovníka obviňovat z válečných přestupků. A podle dalších domněnek poklad nikdy neexistoval a byl jen mýtem…

Zdroje info: veda.history.cz, dotyk.cz

Náhledové foto: Pixabay