Zřícenina hradu Týřov – zapomenutý klenot

01_tyrov

Pro českou národní krajinu jsou středověké hrady a jejich zříceniny dvěma z jejích nejtypičtějších prvků. Jen málo zemí se může pyšnit tak hustou sítí hradních zřícenin. Ty navíc patří mezi nejčastější cíle turistů a výletníků. Jednou z nejzajímavějších je zřícenina hradu Týřov. Romantická scenérie zasazená do krásného prostředí Křivoklátska přímo láká k zajímavému výletu.

Na stráži přemyslovského panství

První zmínka o hradu Týřov pochází z roku 1249, postaven byl za vlády krále Václava I. a jeho úkolem bylo strážit významné obchodní stezky vvedoucí údolím řeky Berounky. Z pohledu historie spočívá jeho význam ve faktu, že se jednalo o jeden z prvních hradů na našem území, který byl postaven podle francouzského vzoru, tzv. hrad kastelového typu s řadou věží a širokými možnosmi aktivní obrany.

Hrad Týřov se skládal ze tří vzájemně propojených částí a disponoval samozřejmě i mohutným opevněním. Hrad byl tvořen vlastním hradem, předsunutou baštou a mlýnicí v podhradí. Ve své době se jednalo o vojensky velmi silný opěrný bod, který si ve své velikosti nikterak nezadal např. s Křivoklátem. Na rozdíl od něj však zubu času neodolal a dnes můžeme obdivovat pouze jeho zbytky.

V dnešní době jsou zde k vidění zbytky valů a příkopů i části vlastní stavby, resp. všech jejích tří hlavních částí. Nejvýraznější jsou pozůstatky mohutného donjonu, které zaujmou na první pohled. K vidění jsou i zbytky ostřelovacích (tzv. flankovacích) věží na jižní straně komplexu.

02_Tyrov

Zdroj obrázku: Wikipedia Commons

Jak k Týřovu?

Komplex zříceniny hradu Týřov se nachází v jihozápadní části Křivoklátska, asi dvacet kilometrů vzdušnou čarou od Rakovníka. Parkoviště, na kterém byste zanechali své auto ale u zříceniny nečekejte, dopravit se k ní budete muset po svých. Ideálním výchozím bodem pro objevování Týřova je městečko Skryje. Z něj vede úzká lesní cesta v délce aasi dva kilometry, která je značená jako žlutá.

Tato turistická trasa začíná na mostě ve Skryjích a končí právě u týřovské zříceniny. Příjemná cesta vede podél Berounky, v její poslední části je třeba vystoupat až k samotnému hradu, který se nachází vrchu s výškou 320 m n.m.

Celá oblast okolo hradu je přírodní rezervací a návštěvníci by neměli scházet ze značených cest. Samotná zřícenina ale ani tak není jedinou zajímavostí, kromě krásných pohledů na Berounku a její okolí stojí za zmínku např. fotogenické Týřovické vodopády na malém potoku, který je jedním z přítoků Berounky. Pro to, abyste je mohli obdivovat je ale samozřejmě třeba, aby byl v korytu potoka dostatek vody.

Zůstat nemusíte ale jen u objevování zříceniny Týřova, ze Skryjí totiž vychází i naučná stezka „Po stopách trilobita“ a prochází tudy i známá Svatojakubská poutní cesta.

Zdroj náhledového obrázku: Wikipedia Commons