Asturské knížectví – místo, kde se Evropané úspěšně ubránili dotěrným muslimským hordám

Asturské knížectví dnes znají především milovníci španělské historie. Bylo totiž zrušeno v roce 1833. Ovšem historie se tu psala tak velkými písmeny, že bychom si ho rozhodně měli stále připomínat.

Pokud hovoříte o muslimech a Evropě, vybaví se většině lidí křižácká tažení. Ovšem oněch důležitých událostí je mnohem víc. Jedna z nich se například odehrála v roce 722. Muslimům tehdy nechybělo mnoho a dobyli pořádnou část Evropy.

Kantaberské pohoří jako překážka

Museli však projít přes Kantaberské pohoří. Měli v tomto ohledu hned dvě nevýhody – neznali terén a stál proti nim zdatný vůdce don Pelayo. Právě jemu se je povedlo nalákat do úzké soutěsky, v níž už pak padající kameny a odhodlání obránců vykonaly své. Muslimové se stáhli a don Pelayo byl o pár měsíců později korunován králem.

Foto: Pixabay

Titul asturského prince platí dodnes

Na celý příběh však navazuje ještě další pověst – hovoří o panně Marii, která měla obráncům podle mnoha svědectví předat do rukou kříž. Když byli muslimové poraženi, byl oslavován jako vítězný kříž. Dodnes ho najdeme například na vlajce Asturie. A i když bylo toho království již zrušeno, titul jeho prince stále nosí španělský král.

Pokud sem někdy zavítáte, určitě vám nesmí uniknout Svatá jeskyně (Santa Cueva) s hrobem dona Pelaya. Jde o zážitek, který rozhodně stojí za to, dovnitř se totiž dostanete skrze dlouhou chodbu raženou ve skále, kterou každý den lemuje množství zapálených svic.

Zdroj: https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme/93326/asturske-knizectvi-kolebka-spanelske-monarchie-byvala-pevnou-hrazi-proti-muslimskym-hordam.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kn%C3%AD%C5%BEe_z_Asturie, https://www.valka.cz/Asturske-knizectvi-t105545, https://www.youtube.com/watch?v=UiaTs4zkdss

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.