Bahenní sopky, které stvořil chamtivý člověk

Bahenní sopky

Protože jsou lidé chamtiví a kašlou na rizika kvůli rychlému zisku, vznikají čím dál větší katastrofy. Ropa v oceánech, ostrovy z plastů, masové vymírání a vyvražďování zvířat, toxiny v ovzduší a tak dále. Tento výčet je nekonečný, kdy si řekneme dost?

Pohroma, která změnila osudy mnohých

Je to již více než deset let, co na pěti různých místech na ostrově Jáva se začalo chrlit ze země mazlavé a horké bahno. Oblast, odkud proudilo horké bahno, činila téměř šest kilometrů čtverečních. Kvůli této příhodě zhaslo nejméně 13 lidských životů a dalších 60 000 jedinců se změnil život – museli své domovy nadobro opustit a smířit se ztrátou. Bláto se přelilo do několika měst a působení pramene tryskající lávy stále pokračuje.

Uměle vytvořený ostrov a nárůst infekce

V dnešní době se bahno valí do přilehlé vodní cesty, která jej unáší do přilehlé delty a přilehlé zátoky, kde vytvořilo naprosto jedinečný ostrov. Místní lidé tvrdí, že od vyvržení horké bahenní lávy došlo k nárůstu počtu nejrůznějších onemocnění dýchacích cest a kožních onemocnění. Proud bahna se za dlouhou dobu zmírnil – ještě nedávno tu přibývalo 10 000 kubíků mazlavé hmoty denně! Zpočátku ho vyživovala voda z rozsáhlého podzemního zásobníku, který leží asi kilometr pod vrstvou bahna. Ať je to jakkoli, v roce 2006 byl uzavřen, protože voda s bahnem se několik měsíců poté vyskytla ve vyhloubeném vrtu.

Bahenní sopky
Foto: Pixabay

Bude tomu někdy konec?

Nikdo přesně neví, co se kdy a jak stane. Celý proces je navíc poháněný lávou a plynovými výpary, vodou a měkkou zeminou. Touto situací se zabývalo už hodně vědců a každý samozřejmě přišel se svým názorem – lidská chyba nebo přírodní katastrofa. Nicméně může dojít i k nejhoršímu – erupce může pokračovat i po mnoho dalších let a přetvářet krajinu negativním způsobem. Lidé v Indonésii budou vydáni na pospas svému osudu a jejich ztráty jim nikdo nikdy nebude moci vynahradit.

Zdroje info: https://earthobservatory.nasa.gov/images/145198/a-muddy-mess-in-indonesia, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay