Český geolog vyvrátil hypotézu o vzniku hory Devil’s Tower ve Wyomingu, kterou proslavil Spielberg svými ufony. Za výzkumem stojí hora Bořeň na severu Čech v Bílině!

Bořeň-hora-bílina

Město Bílina se nachází v severočeském okrese zhruba v polovině cesty mezi městy Teplice a Most. Městem protéká řeka Bílina. Dominantou města je nádherné silueta hory Bořeň, která  může připomínat i hřbet slona. Nicméně jinému mamuta, ležícího lva či dokonce obra. Stojí za to na ní vyšlápnout. Tím spíše, že Bořeň je nejvyšším znělcovým útvarem střední Evropy! Zároveň díky originálnímu geologickému průzkumu vulkanické hory Bořeň, badatel Závada učinil překvapující objev. A to,  jak asi před padesáti miliony lety vznikla Ďáblova věž (Devil’s Tower) v severovýchodním Wyomingu v USA. Vyvrátil tím letitou hypotézu o jejím vzniku.

Severočeská hora Bořeň je téměř dvojčetem Devil’s Tower!

Díky podobnému složení, jako jsou například vulkanické sloupy, které má jak Bořeň, tak i Ďáblova věž, mohl Prokop Závada spolu s dalšími vědci provést unikátní výzkum. Pomohlo jim i podobné složení horniny zvané fonolit. Vyvrátil tak dosavadní hypotézy o původu Ďáblovy věže ve Spojených státech. Tím si zasloužil ocenění a v roce 2014 převzal Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce za svůj skvělý výzkum.

Hora zároveň nabízí i výstupy různých druhů obtížnosti. Může se zde lézt, avšak jen na jižní a západní stěně.

Bilina-radnični-vež
Foto: Taťana Veselá, radnice v Bílině

Šikmá věž v italské Pise? Šikmá věž v Bílině!

Na náměstí trůní radnice vystavěná v secesním stylu v roce 1911 vídeňským architektem Schmiedem. Zajímavostí je, že se radniční věž vychyluje od svislé osy o dvacet centimetrů na jih. Její odchylka se postupně zvětšuje.  Z náměstí vidíte i bílinský zámek. Není bohužel veřejnosti běžně přístupný, ale díky vstřícnosti majitele zámku, pana Dr. Georga Thalera, je v předem stanovený den umožněna prohlídka zámku. Prohlídky si získaly velkou popularitu, jelikož zámek má co nabídnout.

Bílina má zajímavou historii

První zmínky pocházejí z roku 993. Objevuje se dokonce i v Kosmově kronice. Důležitou součástí její historie je i léčivá minerální voda a lázně Kyselka. Lázně byly na konci 19. století doslova chloubou města. Bohužel jsou v současné době uzavřeny. Funguje zde jen stáčírna minerální vody, která byla opravena a dokonale kopíruje stav budovy z 19. století. Nicméně Kyselka se nachází procházkou pár minut od centra a na turisty čeká úžasná stylová Lesní kavárna. Je to jeden z nejromantičtějších míst lázeňského parku. Dřevěný pavilon byl vybudován ve švýcarském stylu a přečkal bez větší úhony obě světové války.

lazne-Kyselka-Bílina

Autor: Gortyna – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27120948, lázně Kyselka

Kyselka nabízí Lesní kavárnu, památník Reussových, ale i minigolf

Posedět můžete v romantické Lesní kavárně anebo si zasportovat na přilehlém minigolfu. Je ukrytý ve vzrostlé zeleni a taktéž nabízí občerstvení. Zažijte příjemnou pohodu s aktivním odpočinkem. V lázeňském parku můžete pak zhlédnout památník Franze Ambrose Reusse a jeho syna Augusta Emanuela Reusse. Oba potvrdili léčivé účinky bílinské kyselky. V blízkosti se nachází i koupaliště Kyselka s autokempem a restaurací s terasou. Součástí koupaliště je tobogán, skokanská věž, hřiště pro nohejbal, plážový volejbal, stolní tenis.

Náhledové foto: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87194, Bořeň 

Zdroje: Autorský článek, https://www.bilina.cz/cs/turista-volny-cas/informacni-centrum-bilina/foto/lazne-kyselka.html, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/znelcova-hora-boren-v-ceskem-stredohori

 

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?