Cestování na Měsíc je opět ve hře, a to přímo pod taktovkou NASA

Lidstvo se na měsíc podívalo zatím šestkrát – tedy počítáme-li lidskou posádku. Úspěch Apolla 11 zná snad každý – na měsíci přistála 29. července 1969. Ovšem málokdo ví, kdy se odehrálo prozatím poslední přistání, a to prostřednictvím Apolla 17 (11. prosince 1972).

Teď to však vypadá, že Eugene Cernan (38) a Harrison Schmitt (37) nebudou těmi posledními, kdo se na přirozeného souputníka Země podává. Na programu je totiž program Artemis, který by se měl k měsíčním mořím vydat během několika málo příštích let.

Na měsíc do roku 2024

NASA se nechala slyšet, že další astronauty chce na měsíčním povrchu vysadit do roku 2024, ovšem sami vědci připouští, že jde jen o velmi předběžné datum. Situace je totiž nejistá a navíc to nevypadá, že by nová hlava Bílého domu (stále ještě neoficiální) tuto snahu nějak podporovala.

Každopádně program Artemis má mít tři fáze. Artemis I. se pokusí dosáhnout oběžné dráhy měsíce nepilotovaným robotickým letem do roku 2023. Artemis II. počítá s tímtéž – ovšem už s lidskou posádkou a Artemis III. plánuje dopravu lidí přímo na měsíční povrch.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Datum známé není, jména už ano

Přípravy však probíhají v plném proudu. NASA má aktuálně 47 aktivních astronautů a právě z nich bylo vybráno 18 jmen (9 mužů a 9 žen), jež by měla tvořit posádku Artemis III. Jsou mezi nimi i některé známé tváře – například Christina Kochová a Jessica Meirová (první čistě ženský pracovní tým v otevřeném vesmíru), Kate Rubinsová a Victor Glover (nyní na ISS) a další. Finální volba však zatím určena není a nejspíš si na ni ještě chvíli počkáme.

Doufáme, že nikdo z nich nebude mít takovou smůlu (nebo spíše štěstí?) jako Thomas Mattingly, kterého na poslední chvíli odvolali z účasti na letu Apolla 13 kvůli zarděnkám. Neměl totiž vytvořeny protilátky a přitom se s touto nemocí mohl potkat díky náhradní posádce, která trénovala spolu s jeho týmem. Do kosmu tedy neletěl, nahradil ho John Swigert. Mattingly nikdy zarděnky nedostal a k měsíci se vydal v Apollu 16. Nakonec tedy naštěstí všechno dobře dopadlo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.