Co na vás všechno číhá při cestování letadlem? Virus chřipky nebo třeba i plicní embolie

Cestování letadlem patří v současné době k nejbezpečnějšímu způsobu přepravení se do vybrané destinace. Jen na českých silnicích se denně srazí několik automobilů. V roce 2022 na nich zahynulo 454 osob. Letadel ve světě zase tolik na zem nepadá a na českém území už vůbec ne. Přes to všechno i v letadle může na cestujícího číhat nebezpečí, a některé ho dokonce může ohrozit na životě.

Letadlem na vysněnou dovolenou

Létání je nejrychlejším způsobem, jak se dopravit do zvolené destinace. Když se podíváte nad svou hlavu na oblohu, tak na ní uvidíte letadlo jedno vedle druhého. Po některých jsou tedy viditelné jen tzv. kondenzační stopy neboli contrails, což jsou takové ty bílé dlouhé čáry, jež se tvoří za vysoko letícími letadly. Nebe je jich docela plné.

Do některých dovolenkových cílů se jinak než letadlem nedostanete. Proto kdo chce strávit pár volných dnů třeba na Kanárských ostrovech, tak do letadla musí chtě nechtě nasednout. Pokud se letu bojí a má z něho úzkosti, tak možná bude lepší odjet na dovolenou k Máchovu jezeru, kam se jezdí i vlaky.

Nejvíce zatěžující jsou dlouhé lety

Představte si ekonomickou třídu v letadle a jak v ní sedíte dlouhých deset hodin letu. Nedostatek místa a pohybu může udělat zdravotní problém i jinak zdravému člověku. Dlouhodobé sezení v jedné poloze (to, že si protáhnete ruce, se nepočítá) vede ke ztuhnutí kloubů a svalů. U náchylnějších osob může dojít ke zhoršení oběhu krve.

To je rizikovým faktorem ke vzniku krevní sraženiny, jež může způsobit cévní mozkovou příhodu, srdeční infarkt nebo plicní embolii. Na palubě letadla toto určitě nechcete zažít i vzhledem k tomu, že se jedná o stav, který je třeba ihned začít odborně léčit. Je proto v zájmu každého cestujícího během letu na sedadle aspoň kroužit kotníky, aby podpořil cirkulaci krve.

Foto: Pixabay

V klimatizaci se to bakteriemi jen hemží

Myslet si, že v letadle k vám proudí pouze čerstvý vzduch zvenku, je mylné. Polovina vzduchu v něm je recirkulována i se všemi bakteriemi a viry, které obsahuje. Imunitní systém cestujícího dostává tedy poněkud zabrat. Někdo dokonce po příjezdu do místa vysněné dovolené onemocní chřipkou.

Vzduch v letadle má nízkou relativní vlhkost, což vede k vysychání v ústech, v krku i v nosní sliznici. Může se objevit pocit sucha v krku i dráždění ke kašli. Organismus je dehydratován, což přispívá k větší únavě. Od té ale nepomůže další šálek kávy, ale popíjení obyčejné vody.

Pro koho je cestování letadlem nevhodné

Osoby, které trpí kardiovaskulárními nemocemi, onemocněním srdce či plic, by měly před letem konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Létání je nevhodné pro ženy v pokročilém stupni těhotenství. Ani se zlomeninou v sádře byste do letadla raději neměli nastupovat a ne právě příjemný let zažijí ti, co mají zánět nosohltanu či nosních dutin.

Zdroj: https://www.ordinace.cz/clanek/komu-skodi-letani/; https://www.stoplusjednicka.cz/letadlem-vlakem-nebo-autem-jaky-zpusob-cestovani-je-nejbezpecnejsi, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1989755/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.