Domácí DIY booster pro zamiokulkas – díky vitamínu B obrazí jako splašený

Zamiokulkas. Pokojová rostlina, kulkas, zamiokulkas pěstování, vitamín B

Domácí DIY booster pro zamiokulkas – díky vitamínu B obrazí jako splašený. Zamiokulkas upřednostňuje teplé prostředí, ideálně mezi 18 °C a 26 °C. Neumisťujte proto tuto rostlinu do blízkosti průvanu, klimatizace nebo topení, protože náhlé změny teploty ji mohou stresovat a zpomalit její růst.

Jak je to se stínem? Vydrží hodně

Stálá světelná expozice: Tyto rostliny sice dokážou přežít i ve stínu, ale lépe se jim bude dařit ve chvíli, kdy budou vystaveny jasnějšímu, nepřímému světlu. Ale vyhněte se přímému slunečnímu záření, které může listy spálit.

TIP: Zkuste jít přírodně na ucpaný nos. Nepotřebujete bylinky, jen šikovný trik

Domácí DIY booster pro zamiokulkas –

Foto: Pixabay

Recept na posilovač vitaminu B, který si vyrobíte sami

Ne vždy se však této rostlině daří tak, jak bychom chtěli. Pokud má i ta vaše potíže s vyháněním nových výhonů, zkuste na to jít jinak – podomácku. Chcete-li si vyrobit domácí posilovač a booster v jednom nemusíte utrácet za drahé rostlinné doplňky. Vše, co potřebujete, jsou obyčejné tablety vitamínu B-komplex, které snadno seženete v každé lékárně.

  • Vezměte si tabletu B-komplexu: Ta obsahuje více vitaminů skupiny B, které společně posílí vaši rostlinu.
  • Rozdrťte jednu tabletu a rozmíchejte ji asi v 1 litru (4 šálcích) vlažné vody. Dobře promíchejte, dokud se zcela nerozpustí.
  • Jednou měsíčně touto směsí svůj zamiokulkas zalévejte rostlinu. Vitamínový roztok nalijte přímo na půdu kolem rostliny a dbejte na rovnoměrné pokrytí – nic víc není třeba.

Tato měsíční aplikace by měla začít přinášet výsledky během několika týdnů, a to zdravější, lesklejší listy a častější nový růst. Rostlina začne lépe přijímat živiny, což podpoří rychlejší vývoj kořenů a listů.

TIP: Připomeňte si historii zázračného léku, který dokáže probrat děti z kómatu.

Další způsoby, jak maximalizovat růst

Důležité je i přesazování. Pokud si všimnete, že kořeny vyčnívají z drenážních otvorů nebo rostlina vypadá stísněně, je čas na přesazení. Vyberte květináč jen o málo větší, než je ten stávající, abyste rostlinu příliš nezatěžovali – ona je totiž opravdu skromná.

Pravidelné čištění: Lesklé listy zamiokulkasu jsou náchylné k hromadění prachu, který může blokovat sluneční světlo a snižovat schopnost rostliny fotosyntetizovat. Každých několik týdnů je proto jemně otřete vlhkým hadříkem.

 

Zdroj: https://www.kvetinace.cz/p/zamioculcas-zamiifolia-17x65cm/, https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/zamioculcas-zamiifolia

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.