Efektivní předsezónní čištění batohu: pomůže vosk i kartáček na zuby

batoh

Chystáte se vyrazit na první pořádný výlet? Pak zkontrolujte, jestli je vaše výbava z loňska pořád v tak skvělé kondici, jakou byste potřebovali. Zvláště batohy mívají v tomto směru řadu much a potíží.

Všeobecně jde o nejopomíjenější součást turistické výbavy. Čest těm, kdo je pravidelně a správně čistí, většina z nás se však omezuje jen na jejich strčení do pračky případně na nákup nového ve chvíli, kdy ten starý vypadá už ošoupaně nebo se mu zadrhávají zipy. Ovšem tohle všechno lze správným čištěním ještě do jisté míry napravit. Musíte to však vzít za správný konec.

S batohem do pračky? Raději ne

Ano, jeví se to jako nejjednodušší možnost. Jen otevřeme dvířka, vložíme batoh, zavřeme, vypereme, vysušíme. Ale tak jednoduché to většinou nebývá. Řada batohů není pro praní v pračce určena, což poznáte podle štítku. A problém by mohly dělat i syté barvy, jež zkrátka a dobře rády pouští.

Pokud se už rozhodnete batoh vyprat, odstraňte z něj všechny pásky, spony a vůbec cokoliv, co není pevně přišité (o vyčištění kapes se asi zmiňovat nemusíme, ale přesto). Nakonec zvolte jemný program a batoh posléze usušte na šňůře.

Náš tip: Před jakýmkoliv čištěním batohu se přesvědčte o tom, že jeho popruhy řádně drží. Přece jen, batoh je o něco těžší, když je nasáklý vodou. Při jakékoliv pochybnosti nejdříve vyspravujte a teprve poté perte.

turisté

 Foto: Pixabay

Jak na ruční praní batohu

Postup je podobný – vše z kapes ven, popruhy, spony, přídavné pláštěnky a další „vercajk“ pryč. Jako první sáhněte po jemném kartáčku a dětském mýdle nebo šetrném prostředku na praní. Ručně objeďte všechny vnější i vnitřní části. Nezapomeňte ani na vnitřek kapes. Do míst, kde se batoh setkává se zpocenou kůží, pak použijte mýdla více. Poté vše dočistěte hadříkem s čistou vodou, a to klidně i opakovaně.

Sušení batohu je také trochu věda

Máte-li šňůru, o kolo které proudí čerstvý vzduch v hojném množství, můžete si gratulovat – právě jste našli ideální místo na sušení batohu. Sušte ho zásadně otevřený, pokud možno zavěšený za popruhy (nebo volně rozložený třeba na kovovém věšáku) a především se všemi kapsami pečlivě otevřenými. V případě potřeby je zajistěte třeba špejlí, to je na vás. Předejdete tak možnému vzniku zatuchliny, ke kterému jsou některé materiály (zejména ty syntetické) zkrátka náchylnější.

I batohy prané v pračce doporučujeme dočistit ručně

Další postup je shodný pro oba typy čištění. Zaměřit bychom se měli totiž také na zipy. Často totiž vyhodíme batoh jen proto, že se rozbije tahle důležitá součást jejich výbavy. Takže jak tomu předejít? Nejdříve si vezměte do ruky jemný kartáček na zuby a všechny zipy důkladně zbavte nečistot. A aby se nezasekávaly a hladce „jezdily“, přetřete je na závěr parafínovým voskem. Vyplatí se to.

 Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.