Jak zachránit řídkou marmeládu – pomůže správné ovoce i želírovací prostředky z obchodu

Jak zachránit řídkou marmeládu – pomůže správné ovoce i želírovací prostředky z obchodu. Radost z výroby domácí marmelády nebo džemu může být někdy doprovázena nejistotou ohledně její konzistence, zejména když je horká. Často se totiž skutečná hustota projeví až po vychladnutí směsi. Ale nebojte se, existuje jednoduchý test, který vám pomůže zjistit hustotu marmelády.

Než se ponoříte do procesu fixace řídké marmelády, je důležité posoudit její aktuální stav. Jako testovací plocha vám poslouží malý talířek, který necháte vychladnout v lednici nebo mrazáku.

Tuhnoucí test pro marmeládu

  • Na studený talířek naberte malé množství marmelády nebo džemu.
  • Nechte kapku vychladnout a pozorujte její chování.
  • Pokud marmeláda teče nebo se roztéká, je to známka toho, že potřebuje více zahustit. V ideálním případě by správná konzistence měla být hustá nebo velmi mírně tekoucí.

Zahuštění marmelády

Abyste dosáhli požadované hustoty marmelády nebo džemu, budete muset přidat želírovací prostředek nebo ovoce bohaté na pektin, což je přírodní zahušťovadlo. Ovoce jako rybíz, jablka, angrešt nebo borůvky má vysoký obsah pektinu. Pokud vyrábíte marmeládu bez přidaného cukru a chcete použít přírodní želírovací prostředek, agar z mořských řas dokáže zázraky. Je to také konzervační látka. Často se přidává trocha kyseliny citronové pro její svěží vůni a chuť, ale používejte ji střídmě, protože nadměrné množství může působit proti účinkům pektinu.

Foto: Pixabay

Použití želírovacího prostředku

Želírující látky jsou běžně k dostání v balíčcích, někdy smíchané s cukrem. Přidejte je do hrnce spolu s nakrájeným ovocem a odměřeným cukrem. Pokud marmeláda zůstává řídká, přidejte do směsi ještě trochu želírovacího prostředku a krátce povařte.

Využití ovoce s vysokým obsahem pektinu

Stejně účinné je použití ovoce s vysokým obsahem pektinu. Pokud je marmeláda stále řídká, přidejte například více rybízu a směs krátce povařte, dokud nezhoustne.

Volba citrusového pektinu

Další možností je citrusový pektin. Smíchejte 3-4 lžičky citrusového pektinu s trochou cukru a vmíchejte ho do směsi. Několik minut povařte, aby pektin zapůsobil.

Ve světě výroby marmelád není řídká konzistence konečná. Použitím těchto želírovacích technik můžete řídkou směs proměnit v lahodnou, roztíratelnou pochoutku. Ať už se rozhodnete použít želírovací látky, ovoce s vysokým obsahem pektinu nebo citrusový pektin, pamatujte na to, že klíčem je trpělivost a trocha kulinářského experimentování. Nakonec bude vaše úsilí odměněno dokonale strukturovanou marmeládou, která je připravena ozdobit váš snídaňový stůl nebo jakýkoliv moučník.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/marmelady-pro-zacatecniky-jak-se-zavaruje-se-spetkou-soli-a-ma-se-pouzivat-cukr.A170724_151526_dobra-chut_ape, https://www.mj-krasazdravi.cz/blog/marmelada-zdraveji-s-agarem-a-pektinem/, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/zelirovaci-prostredky-jejich-pouziti-pri-priprave-domacich-dzemu-marmelad

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.