Jako když váš štípne vosa: Upíří pavouk vzal Německo útokem a už se šíří i k nám – kde na něj lze narazit?

Upíří pavouk, Německo, pavouk, nebezpečný, nebezpečí

Jako když váš štípne vosa: Upíří pavouk vzal Německo útokem a už se šíří i k nám – kde na něj lze narazit. Znepokojivé šíření takzvaného „upířího“ pavouka, vědecky známého jako Zoropsis spinimana, vyvolává obavy v celém Německu a nyní se dostal i do České republiky.

Tento pavouk, který pochází z teplého podnebí Středomoří, naštěstí nezískal svou přezdívku tak docela podle krvelačných zvyků, ale podle strašidelného symbolu upíra, který se objevuje na jeho hřbetě a připomíná nechvalně známého hraběte Nosferatu z klasických hororů. Kousnout ale umí. Mimochodem – česky se jmenuje pazora slíďákovitá.

Kde se vzal upíří pavouk

Zoropsis spinimana neboli pavouk upír je známý především díky své velké velikosti a výraznému vzhledu. Může dosahovat délky těla až dvou centimetrů, přičemž rozpětí nohou se pohybuje kolem šesti centimetrů. Tento druh se původně vyskytoval ve Středomoří, ale přizpůsobil se různým evropským klimatickým podmínkám a v současné době se s ním stále častěji setkáváme v městských a příměstských oblastech.

Foto: Pixabay

Rychlé šíření po Německu

V Německu byl upíří pavouk poprvé zaznamenán v roce 2005 a jeho populace se vyskytují převážně v Porýní a v okolí Kolína nad Rýnem, ale bylo pozorováno jeho rychlé šíření po celé zemi. Ušetřen tak nebyl třeba ani Stuttgart, Hamburk, Brémy, Mnichov či Berlín.

Upíří pavouk v ČR

A jak je na tom Česko? Zatím je hlášeno pět lokalit, na nichž se vyskytuje – Uherskohradištsko, Praha, Brno, Ostrava a České Budějovice. A mimochodem – je to už nějakou dobu. To jen média teď z jeho výskytu dělají senzaci. Většina lidí by ho nejspíš nepoznala od (poměrně) známého lovčíka nebo by ho prostě zařadila k jiným, běžným osminožcům.

Životní prostředí a chování

Upířímu se daří v borových lesích, kde se obvykle ukrývá pod kůrou nebo kameny. Díky své přizpůsobivosti se však dobře cítí v různých prostředích, včetně domácností (tam se stahuje na podzim). Zoropsis spinimana je aktivní hlavně v noci, je to lovec, který při chytání kořisti spoléhá spíše na svou hbitost a sílu než na spřádání sítí.

Rizika pro člověka

Ačkoli je tenhle pavouk docela velký, představuje pro člověka minimální nebezpečí. Jeho kousnutí je sice potenciálně bolestivé (často se přirovnává k vosímu žihadlu), ale není toxické.

Upíří pavouk, Německo, pavouk, nebezpečný, nebezpečí

Zdroj: https://zoom.iprima.cz/priroda/upiri-pavouk-435267, https://www.koktejl.cz/zazitky/panika-neni-na-miste-nenechte-se-vylekat-upirim-pavoukem/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.