Ježíšek jako symbol Vánoc – může za to, že se vánočka plete hned z devíti pramenů

Ježíšek jako symbol Vánoc – může za to, že se vánočka plete hned z devíti pramenů. Mezi symboly Vánoc patří mimo bramborový salát, kapra, stromeček či vánoční cukroví také Ježíšek. Ať již myslíme toho, který nosí podle české tradice dárečky pod stromeček nebo toho položeného v jesličkách, víte, že symbol Ježíška v plenkách naleznete mimo jiné i na Štědrovečerním stole?

V mnoha rodinách o Vánocích nechybí, jako jedna z tradic, vánočka. A právě vánočka symbolizuje nebo představuje Ježíška zavinutého v plenkách. Vánočka se v mnoha českých domácnostech peče, ale pokud si na toto obřadní pečivo netroufáte, můžete si jej také koupit. Ale zkuste si jej letos, přece jen, upéct.

Tradice vánočky

Vánočka patří mezi nejstarší vánoční obřadní pečivo v české kotlině. V době krále Václava IV. žil benediktinský mnich Jan z Holešova, který se o ní kolem roku 1400 n.l. zmínil. Původní vánočky měly tehdy spíše tvar chlebu.

  • Ve středověku patřila vánočka mezi exkluzivní pečivo vyhrazené pro nejvyšší společenské vrstvy. Vánočka byla často darem panovníkovi či šlechtici jako projev uznání či úcty.

  • Pletené vánočky pekli pouze mistři pekaři, zhruba v 16. století, kdy jsou o nich první dochované zmínky. A až v 18. století se začaly vánočky péct v domácnostech. Tehdy se hospodyňky držely rodinných receptů, které se region od regionu lišily.

  • Vánočka byla také symbolem štěstí a oblíbeným vánočním dárkem. Také šlechta či bohatí lidé si vánočku dávali mezi sebou nebo byla darem pro chudé.

Vánoční symbol vánočky

Folklorista Karel Procházka se zmínil o vánočce jako symbolu Ježíška v roce 1910. Také v časopise Blahověst, hlasy katolické se píše roku 1869, že vánočky představují narozeného Ježíška.

Rozinky představují očička a pruhy potom plenky a povijadlo. Vánočka symbolizuje také nový život a hojnost.

Foto: Pixabay

Jak upéct vánočku

Správná vánočka se plete z devíti pramenů. Základem je vánočkové těsto, jehož receptů je spousta a zajisté je má také někdo z rodiny či příbuzenstva.

Vánočkové těsto nechte vykynout a poté jej rozdělte na 9 dílů, přibližně stejné velikosti a nechte znovu chvilku kynout. Poté z jednotlivých bochánků vyválejte rukama prameny, které budou silné jako palec.

Čtyři prameny

První vrstva ze čtyř pramenů představuje:

  1. Oheň nebo životadárné Slunce

  2. Vodu

  3. Vzduch

  4. Zemi

Čtyři prameny na jednom konci spojte. Pramen nejvíce vlevo upleťte směrem doprava. Přes sousední jej přehodíte, pod dalším podhodíte a poslední přehodíte. A tak pořád dokola. Jeden pramen za druhým.

Tři prameny

Druhá vrstva znázorňuje člověka a :

  1. Rozum

  2. Vůli

  3. Cit

Tato vrstva je na pletení jednodušší, protože se jedná o klasický cop. Krajní prameny kladete střídavě doprostřed zbylých dvou. Tuto vrstvu opatrně přenesete na první.

Dva prameny

Třetí a tedy poslední vrstva je nejjednodušší. Podobá se provazu. Prameny znázorňují vlastnosti ušlechtilé a to:

  1. Lásku

  2. Vědění neboli moudrost

Poslední vrstvu opatrně položíte na první dvě vrstvy. Můžete vše zajistit špejlemi proti sesunu. Nakonec vánočku potřete rozšlehaným vejcem a ozdobte mandlemi.

Tradiční vánočka

Vánočka se tradičně peče pár dní před Vánoci. Určitě si na ni pochutnáte na Štědrý den, kdy si ji můžete dát jen tak samotnou, či potřenou máslem, marmeládou nebo džemem či třeba čokoládou. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou. Přeji vám příjemné pečení, krásnou a chutnou vánočku a krásné Vánoce.

Zdroj: https://www.vlasta.cz/clanek/vanocka-vanoce-monika-absolonova-jidlo.html, https://eurozpravy.cz/magazin/241992-tajemstvi-vanocky-proc-se-pece-a-kde-se-vzala, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-uplest-vanocku/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.