Jízda do Itálie – na co se připravit, kam se zajet podívat a na co si dát obzvláště pozor

Benátky

Itálie je jedním z nejrozšířenějších cílů cestovatelů vůbec. Není se čemu divit – dlouhé pobřeží, krásné hory, nezapomenutelné lokality a lahodná strava tvoří dokonalou kombinaci pro tuto příležitost. Cestujete do Itálie autem? Zjistěte, kudy se vydat, kolik vás cesta bude stát a další důležité údaje, které byste měli znát, ještě než vyrazíte.

Itálie se nachází na Apeninském poloostrově. Sousedí se čtyřmi státy – Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Hranice se všemi národy najdete na severu italského území. Východní část Itálie je omývána vodami Jaderského moře, jižní část Jónského moře a na západě se nachází pobřeží Tyrhénského a Ligurského moře. Itálie je jedním ze zakládajících států EU. Je součástí eurozóny a schengenského prostoru.

Itálie
Foto: Pixabay

Kdy je nejlepší vyrazit do Itálie? Jaký si vybrat měsíc pro skvělou dovolenou?

Itálie nabízí tolik možností, že se tam můžete vydat po celý rok. V zimě si budete moci zalyžovat v Alpách, jaro a podzim vás povzbudí k prozkoumání blízkých ověřených destinací a léto je samozřejmě určeno ke koupání. Nejvíce návštěvníků cestuje do země v červenci a srpnu. V těchto měsících se můžete setkat s nejteplejším podnebím a nejteplejším oceánem. Také se nemusíte obávat, že atrakce a památky nebudou otevřeny.

Pokud se potřebujete vyhnout největší záplavě návštěvníků, ale přesto byste si rádi zaplavali v moři a ocenili slunečné klima, cestujte v červnu nebo v září. Vhodná doba pro cestu navíc závisí na vašem cíli. Například v jižní Itálii oceníte nádherné klima skutečně na podzim.

Jak dlouho pojedete, než se dostanete do Itálie?

Samozřejmě záleží na tom, odkud a kam jedete. Cesta z Prahy na pobřeží Jaderského moře je dlouhá téměř 750 km a zabere vám přibližně 8,5 hodiny. Jihomoravané to z Brna zvládnou téměř o hodinu rychleji. V případě, že jedete více na jih, počítejte s dalšími hodinami v autě. V případě, že cestujete z Prahy do Florencie, počítejte s tím, že zde strávíte minimálně 11 hodin a do Říma se podíváte až po necelých 14 hodinách. K cestě do 1 500 km vzdálené Neapole si připočtěte další téměř dvě hodiny.

Různé destinace / různé cesty. Kam pak se vydáte do Itálie na dovolenou?

Je nemožné pojmenovat všechna zajímavá místa v Itálii. Tento národ se pyšní nádherným pobřežím, nádhernými horami, jezery s ledovci a městy s bohatou historií. Každý si tu najde něco pro sebe. Oceníte dynamickou pěší turistiku, klasický odpočinek u moře nebo příležitost k výletům. Záleží jen na vás, jak si naplánujete volné dny. Jaké jsou některé z nejrozšířenějších cílů v Itálii?

  • Pobřeží Jadranu

Známý letní cíl a jedna z nejbližších cest Čechů k oceánu. Mezi nejznámější letoviska v této  oblasti patří Bibione, Lignano, Caorle a Lido di Jesolo.

  • Benátky

V případě, že se chystáte do výše uvedených letovisek, byl by hřích nevyžádat si výlet do Benátek. Nejdelší cesta do slavného města na vodě je z Lignana, ale i tak vám nezabere více než hodinu a čtvrt.

  • Dolomity

Vápencové pohoří v jižní části Alp. Oblast je v podstatě využívána pro horolezectví nebo pro vytváření zajištěných cest po skalách.

  • Lago di Garda

Chtěli byste raději možná koupání v jezerech než v mořích? Největší italské jezero se jmenuje Lago di Garda a má mrazivé teploty – jde totiž o ledovec. Nachází se mezi Alpami a Pádskou nížinou a cesta k němu z Prahy trvá necelých devět hodin. Budete moci ocenit čisté pobřeží, horolezecké stezky a dech beroucí výhled na hory. Spojte svůj pobyt u jezera Lago di Garda s návštěvou přilehlé Verony.

  • Toskánsko

Potřebujete vystřídat pobyt v krásných vinařských městech s ruchem velkých měst? Vydejte se do Toskánska. Až se nabažíte klidu pod širým nebem, vydejte se do Florencie nebo Pisy.

  • Řím

Všechny cesty vedou do Říma. Významní historici by si hlavní město Itálie neměli nechat ujít. Návštěva Říma není úplná bez návštěvy Vatikánu.

  • Neapol

Jedním z největších lákadel jižní Itálie je Neapol. Cesta do této oblasti je velmi náročná a je nepochybně lepší rozdělit cestu s přenocováním někde v severní části Itálie. V každém případě vám na místě přijde vhod auto. Z města, kde se zrodila pizza, se budete moci vydat na výlet k Vesuvu, Pompejím nebo na nádherné pobřeží Amalfi.

  • Milán

Chcete spojit svůj příležitostný výlet s nakupováním? V Miláně můžete objevit extravagantní šaty v jedinečných buticích, ale také levnější zboží na trzích. Pro inspiraci, výlet do největšího italského města, můžete podniknout, při příležitostném výletu k jezeru Lago di Como.

Co si nachystat pro dovolenou v Itálii. Jaké mít sebou doklady a jaké peníze

1. Doklady a řidičský průkaz

Jak již bylo řečeno, Itálie je naštěstí součástí Evropské unie. Nemusíte si tedy vyřizovat vízum ani si ho brát s sebou. Potřebujete jen občanský průkaz. Zkontrolujte si, zda je ještě v době, kdy budete cestovat, platný. V případě, že jste šokováni, že váš občanský průkaz skončil, nepanikařte – nový vám vydá obecní úřad v okolí do 24 hodin. Expresní vyřízení žádosti vás přijde až na 1000 Kč.

2. Jak je to s dětmi a zvířaty

Od roku 2012 navíc vaše děti potřebují vlastní cestovní záznam. Berete do Itálie svého čtyřnohého mazlíčka? Ani on nemůže cestovat bez nezbytných papírů. Psí cestovní formulář se nazývá vízum pro domácího mazlíčka. Abyste mohli vycestovat, musí být pejsek očipován a očkován proti vzteklině.

3. Peníze a měna

Itálie je v eurozóně. Takže byste měli vyměnit koruny, které jste ušetřili na svůj výlet, za eura. Jedno euro má nyní hodnotu přibližně 25 korun. Ale kurz se neustále mění!

Jakou trasou se vydat? Už jste se rozhodli, kudy se vydáte do Itálie?

Při cestě autem do Itálie si můžete vybrat z několika různých kurzů. Výběr toho nejrozumnějšího bude v podstatě ovlivněn místem začátku a konce cesty. Ve všech případech budete do Itálie vjíždět z Rakouska. Řešením je, zda byste měli na cestě využít také německé dálnice. Následující cesty patří mezi nejoblíbenější.

1. Přes jih Čech a Salcburk

Kudy povede cesta? Přes výchozí místo v Čechách – České Budějovice – Salcburk – Villach – Tarvisio – Udine – rezorty na Jadranu.

Jeden z nejznámějších směrů vůbec. Je vhodný zejména pro cestovatele z České republiky, kteří míří na Jadran. Nejvýrazněji hrozná část cesty se nachází přímo na území České republiky, kde nelze udržet strategický odstup od silnic I. třídy. Po příjezdu do Rakouska vás bude více než jindy udivovat kvalita silnic, díky níž značně ovlivníte rychlostní limity. A dejte si zejména pozor na vysoké pokuty za rychlou jízdu. Z Prahy se k Jadranu dostanete za 8,5-9 hodin a ujedete necelých 800 km.

2. Vezměte to přes Vídeň

Kudy se vydat? Přes Moravu / Slezsko – Vídeň – Graz – Tarvisio – Udine – rezorty na Jadranu.

Pokud přijíždíte z Moravy nebo Slezska, bude pro vás trasa přes Vídeň pravděpodobně rychlejší. Z Brna byste se měli dostat k Jaderskému moři za téměř 7,5 hodiny. Na tachometru budete mít zhruba o 700 km více než v rámci jihomoravské metropole.

3. Na Salzburg přes Německo

Kudy jet? Vezmete to přes západní Čechy – Straubing – Salcburk – Villach – Tarvisio – Udine – rezorty na Jadranu.

Obyvatelé západních Čech mohou navíc cestovat do Itálie přes Německo. Tato volba je kratší a rychlejší než cesta přes České Budějovice. Z rakouského Salcburku se cesta nijak neliší od té základní. V případě, že máte jako výchozí bod například Plzeň, dostanete se k Jadranu za téměř osm hodin a ujedete přibližně 670 km.

4. Přes Německo na západ Itálie

Cesta do cíle vede přes výchozí místo v Čechách – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Brenner – Bolzano – Modena – západní pobřeží / jih Itálie

Míříte do Janova, Toskánska nebo do Říma? Nejrychlejší cesta z České republiky vede opět přes Německo. Mezi Rakouskem a Itálií budete projíždět Brennerským průsmykem. Pro Moravany zůstává oblíbeným směrem Vídeň. Z Udine spíše než k Jaderskému moři pokračujte do Padovy, Boloně a kolem, v závislosti na cíli vaší cesty. Z České republiky se pak na tento kurz opět napojíte přes Vídeň poblíž Innsbrucku.

Jaké poplatky vás čekají a na jaké dálniční známky a mýtné se připravit

Při cestě do Itálie se neplatí žádné poplatky za dálnice a tunely. Projedete až čtyřmi státy.

Česká republika

české dálnice vyřídíte s elektronickou dálniční známkou. Vybírat budete ze tří variant – desetidenní (310 Kč), měsíční (440 Kč) a roční (1 500 Kč). Dálniční známku si budete moci zakoupit online na stránkách eDalnice nebo na pracovištích České pošty a čerpacích stanicích.

V Německu

Naši západní sousedé vás ušetří stresu i peněz. Jejich dálnice jsou zdarma.

Rakousko

Pro vjezd na dálnici musíte mít platnou dálniční známku. Desetidenní stojí 9,60 eur, dvouměsíční 28,20 eur a roční úprava 93,80 eur. K dispozici jsou jak papírové, tak elektronické známky. Při nákupu elektronické dálniční známky online mějte na paměti, že je platná 18 dní po zakoupení. Kromě toho počítejte s tím, že budete muset zaplatit za průjezd několika tunely, mosty a oblastmi v Rakousku. Pro představu, Katschbergský tunel (6,50 EUR) nebo úsek Innsbruck-Brenner (10,50 EUR) patří mezi zmíněné trasy.

Itálie

v Itálii se neplatí dálniční známky, ale mýtné. Za průjezd různých úseků a tunelů zaplatíte menší poplatek. Budete moci platit v hotovosti, kartou, předplacenou kartou Viacard nebo počítačovým systémem Telepass. Částka, kterou zaplatíte, se tedy mění v závislosti na ujetých kilometrech a kurzu. Běžně v Itálii počítejte s tím, že zaplatíte mýtné ve výši přibližně 9 eur za 100 km.

Nezapomeňte počítat ceny benzinu a nafty. Víte, kde je seženete výhodněji?

Náklady na pohonné hmoty se v poslední době rozšířily nejen v rámci České republiky, ale i po celém světě. O to důležitější je sledovat, kde se vyplatí tankovat. I přesto, že pravděpodobně protestujete proti současným cenám benzinu a nafty pro domácnosti, má stále smysl zastavit se na poslední české čerpací stanici na cestě do Itálie. Benzín i nafta jsou v Německu, Rakousku a Itálii běžně dražší než u nás.

V případě, že je to možné, vyhněte se tankování v Rakousku. Náklady na pohonné hmoty jsou ve čtyřech zkoumaných zemích nejvyšší. Zejména v případě benzinu má smysl zastavovat u německých čerpacích stanic. Ve všech zemích jsou náklady výrazně vyšší přímo na dálnicích. V důsledku toho lze za vhodný okamžik k doplnění paliva považovat každou chvíli, kdy se nacházíte mimo dálniční trasy.

Malá zajímavost, jaká je tolerance alkoholu za volantem?

Italští úředníci jsou v rámci trestů laskavější než čeští úředníci. Řidiči mohou mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Při překročení této hranice vás však čeká pokuta, která se vyměří v závislosti na naměřené hladině a může činit až 1 300 eur. Ve výjimečných případech může řízení pod vlivem alkoholu vyústit v odebrání řidičského průkazu nebo ve vězení. Půl promile alkoholu v krvi se navíc snáší v Německu a Rakousku.

V obou zemích jsou za překročení této hranice ukládány ohromující pokuty a navíc se můžete setkat s různými výjimkami. Například u našich západních sousedů platí nulová tolerance pro řidiče mladší 21 let nebo pro ty, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než dva roky. Proto neustále zvažujte kompletní podmínky nebo se v ideálním případě alkoholu za volantem vyhněte skrz naskrz.

Zařiďte si cestovní pojištění do Itálie

Evropský průkaz zdravotního a úrazového pojištění vám zajistí stejné podmínky zdravotní péče jako občanům EU pod jejich zdravotním pojištění. Jakmile vycestujete do Itálie, zůstáváte po celou dobu v rámci EU, takže hypoteticky budete závislí na průkazu vydaném vaší společností pro ochranu zdraví v České republice. Mít stejné podmínky jako občan této země však také znamená mít stejnou spoluúčast.

Obvykle je mnohem vyšší v těchto zemích než v rámci České republiky. Proto rozhodně není špatná myšlenka vyžadovat si cestovní ochranu, která vás zajistí před myslitelnými vysokými splátkami. Kromě rozšíření léčebných nákladů často zahrnuje i ochranu závazků nebo ochranu vybavení.

Jak to zhruba vypadá na hranicích?

Při cestě autem do Itálie zůstáváte v schengenském prostoru. Následně nebudete podléhat kontrolám na hranicích jednotlivých států. Kontroly, které byly krátce zavedeny v souvislosti s rozšířeným koronavirem, byly také zrušeny. To však neznamená, že se po cestě nemůžete zaseknout v zácpách. Obzvláště ošemetné jsou oblasti v blízkosti velkých měst (Vídeň, Mnichov). Také Brennerský průsmyk může být přetížený.

A co takhle Covid-19 v Itálii?

Itálie byla na počátku rozšíření koronaviru jednou z nejhůře ovlivněných zemí. Naštěstí je současná situace mnohem klidnější. Průjezd do země je nyní povolen za stejných podmínek, jako tomu bylo předtím, kdy epidemie vypukla. Nemusíte předkládat očkovací průkaz EU, potvrzení o uzdravení ani test covid-19. Při zařizování cesty však mějte na paměti, že celosvětový status rozšířenosti stále nebyl zrušen.

Spíše počítejte s tím, že se mohou objevit určité komplikace, na které byste měli reagovat – například cestováním v náhradním termínu nebo například nutnou izolací. V samotné Itálii je povinné nosit respirátor FFP2 ve veřejné přepravě přinejmenším do letošního září.

Zdroje info: e15.cz, blesk.cz

Náhledové foto:Pixabay