Kam se na Moravě schovat před horkem? Do jeskyně

Už vás to horko nebaví ani na koupališti, kde se před ním nelze nikde schovat? Pak nadešla ta správná chvíle pro návštěvu některé z jeskyň, které se nacházejí na území Moravy. Je v nich příjemný chládek, někdy až moc, takže si musíte vzít s sebou mikinu. Ale ty pohledy na stalagmity a stalaktity stojí za to. V České republice je celkem na čtyři tisíce jeskyní. Netrpíte-li klaustrofobií, tak máme pro vás několik tipů na zajímavé moravské jeskyně.

Jeskyně v Jeseníkách

V horském masivu Jeseníku jsou k vidění hned dvě impozantní jeskyně – Na Pomezí a Šipka. Jeskyně Na Pomezí je od města a lázní Jeseník vzdálena asi sedm kilometrů. Leží v zalesněném svahu nedaleko silnice z Lipové-lázně do Vápenné. Objevena byla v roce 1949 a o rok později zpřístupněna veřejnosti. Návštěvní trasa je dlouhá 390 metrů a průměrná teplota se na ní pohybuje okolo 7,7 °C. Uvidíte Ledový dóm, Dóm U smuteční vrby, Římské lázně, Bílý dóm a Královský dóm, Dóm U Kazatelny a Bahenní dóm. Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem u nás, jenž vznikl rozpouštěním mramoru.

Jeskyně Na Špičáku. Foto autor: BíláVrána; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyn%C4%9B_na_%C5%A0pi%C4%8D%C3%A1ku-4.jpg

Jeskyně Na Špičáku je od jeskyně Na Pomezí vzdálena asi patnáct kilometrů. Nachází se nedaleko obce Písečná pod kopcem Velký Špičák a jedná se o nejstarší písemně doloženou jeskyni ve střední Evropě. Některé nápisy na stěnách pocházejí z roku 1519. Labyrint chodeb je tu dlouhý přes čtyři sta metrů a vytvořený byl v devonských mramorech. I do této jeskyně byste si měli vzít na sebe teplejší oblečení, protože průměrná teplota bývá ve výši 7 až 9 °C.

Jeskyně ve střední Moravě

V okrese Přerov leží lázně Teplice nad Bečvou, které se mohou pyšnit nejen nejhlubší zatopenou sladkovodní propastí na světě, Hranickou, ale také Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi. Jejich unikátnost tkví v jejich vzniku, na kterém se podílelo působení atmosférických a teplých minerálních vod, jež vystupují z velkých hloubek ve vápencích. Obdivovat se v nich lze výzdobě z minerálu aragonitu, neméně zajímavé jsou raftové stalagmity. Tyto jeskyně patří k nejteplejším v tuzemsku, protože celoroční teplota se pohybuje okolo 14,5 °C.

Jeskyně v CHKO Litovelské Pomoraví

Asi dvacet kilometrů severně od Olomouce leží v CHKO Litovelské Pomoraví Mladečské jeskyně, jež se vyznačují složitým labyrintem puklinových chodeb a dómů ve vápencovém vrchu Třesín. Patří k největšímu a nejstaršímu sídlišti cromagnonského člověka ve střední Evropě. V podzemí jsou pěkná zákoutí a proslulá archeologická lokalita Dóm mrtvých, kde jsou k vidění zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat. I zde se teplota průměrně pohybuje mezi 7 až 9 °C.

Umělá jeskyně Grotta v zámku Lednice

Pokud vás přírodní jeskyně neberou, tak se vydejte do umělé barokní jeskyně, která je k vidění na zámku Lednice. Nabízí také krápníkovou výzdobu, byť tedy vyrobenou lidskýma rukama. Jeskyně se nachází ve sklepení zámku, tak je reálný předpoklad, že tu také nebude příliš horko, jako je aktuálně venku.

Zdroj: https://www.caves.cz/

Mladečské jeskyně. Náhledové foto autor: Lehotský; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyn%C4%9B_Mlade%C4%8Dsk%C3%A9,_archeologick%C3%A9_stopy_(Mlade%C4%8D).JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.