Kde v Praze potkat ledňáčky – a další zajímavosti

Praha

Vyhněme se pro jednou tradičním turistickým cílům a zkusme Prahu poznat tak trochu jinak. I když zamíříme po stopách historie, určitě to nebude na ta nejznámější místa. A nezapomeneme ani na nevšední krásy Matky Přírody, které by uprostřed metropole hledal jen málokdo.

Praha jako hlavní město – jinak si ji vlastně ani představit neumíme. Ale pokud se podíváme do starší historie, pak zjistíme, že byla vlastně uznávanou metropolí jen krátce. A to za vlády Karla IV. a jeho syna Václava IV. A to je vlastně dobře. Unikla tak množství pozdějších přestaveb a uchovala si svůj jedinečný ráz (zvláště v centru) dodnes.Praha

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Krvavá historie, po které šlapeme

Schodiště, které vede do Nemocnice na Františku, má za sebou velmi pohnutou historii. Původně mělo jeho dřevo posloužit k výstavbě Týnského chrámu. Doba se však změnila a místo toho bytelná prkna posloužila při budování popraviště 27 českých pánů. A pak bylo, ač nasáklé krví, velmi pravděpodobně použito právě na vytvoření tohoto schodiště. Projděte se pro něm a trochu se zamyslete nad vrtkavostí osudu. Je to něco, o čem jen málokdo ví.

Král rybář, střežící svatý grál

Dnes si Prahu s ledňáčkem spojí málokdo, dřív však šlo o dva nerozlučné symboly. Koneckonců, šlo například i o osobní symbol Václava IV. a dodnes ho si ho můžete prohlédnout kupříkladu na Staroměstské mostecké věži. Čeká jich tu na vás hned 16.

Ale nemusíte se spokojit jen s obrázky. Tyto živé drahokamy se k vodám Vltavy vrací, což souvisí i se zlepšující se čistou prostředí. Téměř jistě je s trochou trpělivosti zahlédnete na Čertovce, na Botiči, pod Strakovou akademií nebo třeba na Rokytce. Modrý záblesk, nořící se pod hladinou za nějakou tou drobnou rybkou, určitě nepřehlédnete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.