Krajem Boženy Němcové za poznáním i historií

ratibořice

Kdo by neznal významnou českou spisovatelku Boženu Němcovou a její legendární Babičku! Tato kniha nás zavádí do malebného prostředí východních Čech a pokud máte chuť, můžete si knižní lokace prohlédnout zblízka. Stačí vyrazit na výlet.

Babiččino údolí a romantický zámek

Kolem původu Boženy Němcové víří spousta otazníků. Někteří historikové zastávají názor, že byla nemanželským dítětem kněžny Zaháňské a knížete Metternicha nebo jistého italského šlechtice. Druzí odborníci se zase přiklánějí k „obyčejnému“ původu spisovatelky. Ať to bylo jakkoliv, její dětství v blízkosti ratibořického zámku ji inspirovalo k sepsání fenomenálního díla.

RatibořiceRatibořice: autor: Herbert Frank/Creative Commons/CC-BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Ratibořický zámek vypadá na první pohled romanticky a tak nějak venkovsky. Těžko byste tipovali, že si zde podávali ruce tehdejší evropští mocnáři. Kněžna Zaháňská byla zdatná diplomatka a měla spoustu vlivných přátel. Při prohlídce interiérů tak můžete narazit i na památky po ruském carovi Alexandru I. K zámku se můžete vydat pěšky nebo na kole přímo z České Skalice. Tam také jednoduše seženete ubytování. Kousek od zámku se nachází Staré bělidlo a historický mlýn s vodním mandlem. Najdete zde i slavné sousoší babičky s dětmi.

Zámky, ZOO i koupání

V okolí najdete zajímavých míst mnohem více. Například zámek v blízkém Náchodě, který se pyšní výstavními gobelíny. Minout nesmíte ani barokní skvost, jímž je hospital Kuks. Dozvíte se nejen o slavném rodu Šporků, ale také zjistíte, kde sehnat roh jednorožce a k čemu je dobrý. Jeden totiž na Kuksu je. A třeba vám z něj i kousek odkrojí.

zoo Dvůr KrálovéZoo Dvůr Králové: foto Pixabay

Z Kuksu je to jen kousek na safari. Nevěříte? Zoo Dvůr Králové a její safari park jsou opravdu co by kamenem dohodil. V téhle legendární zoologické zahradě si prohlédnete spoustu zajímavých druhů zvířat z afrického kontinentu. A zejména noční safari je zážitek pro malé i velké.

Jakmile vás výlety omrzí, doporučuji si odpočinout u vody. Vodní nádrž Rozkoš je k tomu jako stvořená. Užijí si zde i milovníci vodních sportů nebo třeba rybáři. Pravá česká dovolená může začít!

Zdroj: https://www.ratiborice-babiccinoudoli.cz/zamek-ratiborice/

Ratibořice: náhledové foto, autor: Visnak.cz/Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.