Lalibela: etiopské město plné tunelů a labyrintů

Skalní kostely nacházející se v městě Lalibela na severu Etiopie jsou celistně krásné. Jedenáct monolitických struktur (které jsou od roku 1978 na seznamu UNESCO) jsou pro nás ještě neuvěřitelnější, když slyšíte jejich příběh při průzkumu tunelů, mostů a schodů. Říká se, že král Lalibela, který vládl ve 12. a 13. století, vyřezával každý s pomocí samotných andělů. Pravděpodobněji mu pomáhaly tisíce otroků. Město Lalibela se nachází v horách asi 150 kilometrů od hlavního etiopského města Addis Abeba.

Kdy byly kostely postaveny?

Bohužel, přesné období výstavby kostelů zůstává tajemstvím. Předpokládá se, že tyto kostely mohly být postaveny někdy mezi 12. a 13. stoletím. Existují i učenci, kteří dostavění kostelů odhadují na 14. století.

Celkem jedenáct kostelů

Ačkoli na většině fotografií Lalibely vidíme především kostel svatého Jiří, který je nejznámější, nachází se zde dalších deset kostelů. Kostely jsou rozmístěny ve čtyřech různých skupinách roztroušených po městě, včetně severní skupiny, východní skupiny, západní skupiny a dvou vzdálenějších oblastí.

Lalibela: Zdroj obrázku Pixabay.com

Největší monolitický kostel na světě

Jeden z kostelů vytesaných do skal (Bet Medhane Alem) je považován za největší monolitický kostel na světě. To jej staví před podobné kostely, které byly vytesány ze skály v Bulharsku, Francii, Finsku a Kappadokii v Turecku.

Festival Timkat

Kostely jsou místem, kde se odehrává jeden z největších festivalů v zemi. Poutníci z celé provincie se schází. Během festivalu se účastní tří dnů zpěvu, tance a slavností kolem kostela svatého Jiří.

Do kostelů chodí přes 1000 kněží

Ačkoli má město Lalibela jen kolem 10 000 obyvatel, více než 1 000 kněží se účastní náboženských rituálů v jejích kostelech po celý rok. V kostelech a kolem nich probíhají pravidelné průvody.

Lalibela: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com