Koronavirus zřejmě ohrožuje Putina: Rusko na pokraji hospodářské a politické krize

Rusko

Ceny ropy jsou na rekordních minimech. Jeden z hlavních zdrojů příjmů ruské státní kasy kvůli koronavirové krizi výrazně poklesl. V důsledku vládních restrikcí stojí výroba, čím dál více lidí je bez práce, roste nezaměstnanost a množí se žádosti o sociální dávky. Snížené výdaje a zvýšené příjmy jsou pro ruskou státní kasu časovanou bombou. A to všechno v době, kdy se má rozhodovat o budoucím osudu ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Politické dopady koronaviru

Zvětšující se rozsah nákazy by tak ruskému prezidentovi mohl vystavit politickou stopku a ukončit jeho dlouholeté fungování v úřadu. To, o co se dlouhá léta marně snaží političtí odpůrci Putinovy politiky, by mohl zvládnout Covid-19 během několika měsíců. Rusko totiž chystá přijetí důležitých reforem, které měly Putinovi zajistit vládu i na následující funkční období, sílící protesty v zemi a všeobecná nespokojenost s vládními opatřeními však tento scénář mohou vážně ohrozit. Referendum o reformě ústavy, o němž měli včera Rusové hlasovat, se kvůli virové pandemii muselo odsunout na neurčito. Tato pro Putina klíčová změna mu měla zajistit vládnutí do roku 2032.

Situace v Rusku v souvislosti se šířením koronaviru však ještě před nedávnem nebyla ani zdaleka tak kritická, jako v jiných evropských zemích, počet nakažených ale rychle roste. Ještě na začátku měsíce se zdálo, že se virus Rusku vyhýbá. O pár týdnů později se začínají šířit zprávy o přeplněných nemocnicích, vyčerpaných zdravotnících a zoufalé veřejnosti, která se v karanténních opatřeních ocitla ze dne na den v izolaci bez práce a bez příjmů.

Ropný šok

A do toho všeho ještě dramatické zprávy z burzy. Takto nízké ceny ropy byly naposledy před padesáti lety. Ropa je pro Rusko hlavním exportním artiklem, stojí na ní ruská ekonomika, která v důsledku propadu na burze ztratí za duben minimálně 56 miliard rublů.

Ruská vláda přitom nepočítá s žádnou výraznější pomocí pro podniky zasažené krizovým stavem. Firmy sice dostanou od státu příspěvek na každého zaměstnaného pracovníka ve výši 12 000 rublů, což je v přepočtu nějakých 4 000 korun, nesmí ale propustit víc než 10 % zaměstnanců. Pro některé zejména malé a střední podniky může být ale tato podmínka likvidační. Na úřadu práce by tak podle odhadů analytiků mohlo skončit až 8 milionů Rusů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.