Ledovcové záplavy v národním parku Vatnajökull nahání hrůzu i ostříleným cestovatelům – objevují se nečekaně a smetou vše, co jim stojí v cestě

Island je známý mnoha přírodními krásami. Nabízí především unikátní kontrast ohně a ledu. A to doslova. Když se ovšem tyto dva elementy spojí, není ve hře jen efektní podívaná, naopak. Může při ní jít i o život. Jako například při ledovcových záplavách známých jako „jökulhlaup“.

Až do roku 2008 byste název Vatnajökull hledali na mapách marně. Místo něj bylo možné navštívit parky Skaftafell a Jökulsárgljúfur, které se sloučily do sebe. Dnes je druhý největší park Islandu zapsán do seznamů UNESCO.

Nebezpečné ledovcové záplavy

Krusta ledu je tu na mnoha sítech silná tak, že téměř dosahuje výšky jednoho kilometru. Ovšem led tu není sám. Vedle něj (a leckdy i pod ním) lze najít několik aktivních sopek. Jde především o jeden z největších a nejaktivnějších vulkánů, který na na Islandu najdeme jménem Grímsvötn. Ovšem i ty menší (například Askja, Kverkfjöll nebo třeba Snæfell) či nevšední sopečná stolová hora Herðubreið také stojí za zmínku.

Foto: Pixabay

A co mají společného s ledovcovými záplavami? Je to vlastně jednoduché. Jakmile se některá z nich probudí, pak led v jejím okolí roztaje. Dolů ze svahu se tak bude řítit velká vlna vody, která s sebou bude unášet i velké balvany, štěrk a další hmotné objekty. Je smrtelná pro všechno, s čím se potká. I proto je zdejší krajina osídlená jen minimálně.

Další zajímavosti parku

A na co se ještě můžete těšit? Pokud se vydáte do severních částí parku, budou na vás čekat především úchvatné vizuální zážitky. Na prvním místě lze rozhodně jmenovat scénické útvary ve skalním masivu nacházející se Hljóðaklettaru a nesmíme zapomenout ani na útesy v Ásbyrg s jejich charakteristickým zakřivením do tvaru podkovy. A vyšplhat můžete i na nejvyšší vrchol Islandu, jímž je hora Hvannadalshnjúkur (2110 m. n. m.).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://magazin.travelportal.cz/2019/08/16/vatnajokull-narodni-park-island/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.