Na výlet do Letohradu na expozice starých řemesel, do umělé jeskyně i na výstavu sirkařství

Obdivovatelé muzejních exponátů mají celkem pestrý výběr, kam si v České republice zajet podívat. Snad v každém městě se najde muzeum se zajímavými věcmi, jež připomínají dobu dávno minulou. Patří k nim Muzeum řemesel v Letohradě. Zanedlouho začne návštěvnická sezóna, přibližme si proto, co je zde k vidění. A čím dalším umí Letohrad ještě zvídavého cestovatele překvapit?

Až do 50. let 20. století to byl Kyšperk

Po nástupu socialistického úsilí v budování lepších zítřků po roce 1948 měli tehdejší představitelé moci tendence stále něco přejmenovávat. Dotklo se to také města Kyšperk, které se nazývalo podle stejnojmenného hradu ze 13. století. V 50. letech minulého století vyfasovalo nový název Orličné, což se moc neujalo, a zakrátko se už pyšnilo označením Letohrad. To město užívá dosud. Na Kyšperk si možná vzpomenou někteří pamětníci.

Z mapy tento název zcela nezmizel, protože ho nesou zbytky hradu, které jsou k nalezení na kopci nad městem zvaném Hradisko. Moc z něho nezůstalo, jen náznaky základů stavby zarostlé vegetací. Je však odsud hezký výhled na údolí řeky Tiché Orlice, hrad Lanšperk a na kapli svatého Jana Nepomuckého.

Muzeum řemesel v Letohradě

V roce 2002 bylo v Letohradě otevřeno největší muzeum řemesel v České republice, které čítá na 50 expozic nejrůznějších řemesel a živností, zahrnující období 1840 až 1930. Oplatí se sem vypravit a podívat se na to, jak dříve lidé pracovali. Na trasu A se lze vypravit už nyní v březnu od středy do neděle v čase 9 až 16 hodin. Trasy B až K jsou pak zpřístupněné až od dubna. Trasa A obsahuje expozice řemesel ve třech patrech sýpky, přičemž prohlídka probíhá individuálně.

Náměstí v Letohradě. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Aktron / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Letohrad,_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD.jpg

Expozice sirkařství nebo Napoleonových saní

Do Letohradu se můžete vypravit, když počasí výletům do přírody příliš nepřeje. K vidění jsou zde kromě muzea řemesel ještě další expozice. Zájemci se mohou podívat v Městském muzeu na výstavu sirkařství, Napoleonových saní a historii města. V Muzeu Járy Cimrmana ve sklepních prostorách letohradského zámku je pak expozice dokládající cestovatelskou a výtvarnou činnosti tohoto velikána. V parku narazíte na Strašidelnou umělou jeskyni s výstavou nadpřirozených bytostí a zámecké expozice vás seznámí s tím, jak se žilo v období baroka, 19. století a secese.

Zdroj: info.letohrad.eu, muzeumremesel.cz

Zámek v Letohradě. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Malis / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Letohrad_2.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.