Navštivte francouzský Lectoure

Slyšeli jste někdy o Lectoure? Malebném francouzském městečku, které se nachází severovýchodním směrem od Toulouse? Jde o místo, které stojí za navštívení. To se vám budeme snažit dokázat na následujících řádcích. Pojďme na to!

Sídlo na skále

Kdysi šlo o hlavní sídlo hrabství Armagnac, dnes se sem dostanete autem. Cesta je však náročná. Musíte se totiž dostat vysoko na skálu. Již cestu sem si tedy užije každý řidič, který miluje projížďky složitými serpentinami. Po silnici dojedete až do centra Lectoure, kterému dominují úzké uličky, kamenné domy, honosnější paláce a kostely. Architektura a historie zde dýchá na každém kroku. Právě proto toto město vyhlásila francouzská vláda za město umění a historie.

Na trase poutníků

Toto francouzské městečko je také zajímavé v tom, že leží na trase takzvané Svatojakubské cesty, respektive na jedné z jejich větví. Z této části Francie tak putovali poutníci na známou cestu do Santiaga de Compostela. I dnes na ně můžete narazit. Netřeba je dlouze popisovat, určitě je poznáte. Lidé s batohy a dlouhou holí. Na batozích často mívají i mušli, konkrétně hřebenatku. Symbol poutnictví. Touto částí země se procházelo již od desátého století.

Katedrála v Lectoure

Katedrála v Lectoure: Zdroj obrázku wikimedia commons

Královská modř

Čím ještě může být Lectoure zajímavé a významné? Určitě svou historií. Ta sahá až do doby Římanů. Toto sídlo v době Římské říše zaznamenalo obrovský obchodní rozmach hlavně díky borytu barvířskému. Jde o květinu, která kvete žlutě a její listy barví na modro. Největší poptávka po této barvě pak byla ve třináctém století. Právě v těchto dobách byla modrá barva v módě. Jak v umění, tak na oblečení. Modrá byla symbolem urozenosti a například pláště barvené v Lectoure začali nosit francouzští i angličtí panovníci. V 16. století se pak stal Lectoure opravdu významným producentem tohoto barviva. Až v 20. století jej vytlačilo indické indigo.

Zdroj náhledového obrázku wikimedia commons