Navštivte údolí řeky Vydry

Šumava

Pokud máte rádi Šumavu, teď zpozorněte. Dnes se totiž na následujících řádcích zaměříme na její část, konkrétně na údolí řeky Vydry, které má opravdu co nabídnout. Oblast je totiž jako dělaná pro všechny milovníky Šumavy a přírody obecně. Tak pojďme na to!

20 km řeky Vydry

Řeka Vydra je šumavskou řekou, která pramení na hranicích s našim západním sousedem – Německem. A nejde o nikterak dlouhou řeku. Jejím hlavním zdrojem je Modravský potok a tok má délku asi 20 km. Po této vzdálenosti se stéká s Křemelnou a vzniká tedy řeka Otava. Velmi zajímavý a pro turisty atraktivní je úsek mezi Antýglem a Čeňkovou pilou. Zde tato řeka teče mezi velkými i menšími žulovými balvany, které vytvářejí peřeje, místy i vodopády. Z nenápadného a klidného toku se tedy rázem stává mohutný a sil ý proud. Vy jako turista pak můžete tuto podívanou vidět z turistické stezky, který vede kousek od břehu Vydry. Ač nešlo původně o turistickou stezku ale o cestu pro svážení dřeva, dnes zde najdete davy návštěvníků. Radost však neuděláme cyklistům. Ti zde jezdit nemohou. 

Řeka Vydra

Řeka Vydra: Zdroj obrázku Wikimedia commons

Stezka k pile

Stezka je dlouhá asi sedm kilometrů a lemuje ji množství informativních cedulí.  Antýgl, kde stezka začíná, byl v minulosti dvorec Kralováků. Šlo o obyvatele Šumavy, kteří byli původem německými osadníky a hlídali hranice nebo zlaté doly. Dnes můžete toto místo znáte například kvůli oblíbenému kempu nebo právě počátkem množství turistických tras. Konec cesty pak značí Čeňkova pila. Ta je stará asi půl druhého století a „na svědomí“ ji má pražský Čeněk Bubeníček. Dodnes tato pila vytváří energii a posílá jí elektrárně Vydra. V ní můžete navštívit muzeum energie.

Turnerova chata

Po cestě můžete spočinout u Turnerovy chaty. Jde o jedinou chatu, která je veřejně přístupná a zároveň se nachází v první zóně národního parku.  Dnes tato stavba z 30. let nabízí pohoštění, nějaké ty nápoje i polední menu. Kuchyně se pyšní několika pilíři zdejší regionální gastronomie. Například houbový tatarák nebo hřibová polévka.

Turnerova chata

Turnerova chata: Zdroj obrázku Wikimedia commons

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com