Největší zřícenina Evropy slouží jako cyklistický ráj

Bornholm

Žijí zde Dánové, mluví bornholmským jazykem a zvídaví návštěvníci sem stále chodí, aby viděli, jak by to mohlo vypadat na takovém kousku za mořem. Možná se zde někdy neprorazíte hejny turistů, protože Bornholm není Ibiza ani Korfu. Možná tu ale poznáte okrajově rozmanitou Skandinávii – klidnou, mírnou, výjimečně drsnou na severu a západě, ale lákavou na jihu a východě s bílým pískem na pobřeží. Střed ostrova je chráněn vřesovišti a lesy.

Jet můžete za mořem, ale prozkoumat lze i zříceninu

Pokud to tedy není ta krutá skandinávská divočina, vynořuje se otázka, za čím na ostrov vyrazit, proč se vlastně vyplatí jet? Jedním z důvodů je samozřejmě krásné moře, které je čisté a krásné, pobřeží s písečným pobřežím a žádné přehnané jižní tropické teplotní rekordy. Ale je toho samozřejmě víc.

Rønne

Pokud jde o obyvatelstvo, největší město na Bornholmu má téměř 14 000 jedinců, kteří zde žijí navždy. V Rønne lze jednoduše přistát v případě, že na ostrov pojedete lodí z Ystadu ve Švédsku, Køge v Dánsku nebo Sassnitzu v Německu. K dispozici vám bude přístav – zde objevíte kostel sv. Mikuláše, který stojí za zvážení, ale překvapí vás i samotné město. Je slušné, udržované a plné příjemných obyvatel.

Hammershus

Na umístěn nejvíce na severu ostrova stojí největší zničený hrad v severní Evropě – Hammershus. Pokud se někdy objevíte v Bornholmu, nesmíte si nechat ujít toto místo. Má úžasné klima, budete se moci procházet ruinami a vnímat místního ducha ze 13. století. Hrad zpočátku sloužil jako domov diecézního dozorce Lundu, dánského pána Valdemara II. navíc jako výchozí bod pro křižácké výpravy. Z hradu je úžasný výhled na pobřeží a moře, který ho omývá. Obdivovat můžete i příkop nebo přilehlé lesy, zkrátka překážky k ochraně před protivníkem. Řemeslníky zase táhne zámek a skutečnost, že je tu v létě 4 hodiny denně tma, takže máte spoustu času přes den.

Jedinečné kostely svého druhu

Na Bornholmu pozorný návštěvník objeví čtyři kostelíky z 12. a 13. století, bílé a postavené podle románského stylu. Důležitým prvkem je jejich kruhové uspořádání podlahy. Všechny čtyři kostely nesloužily jen pro nadpozemskou radost, ale také jim poskytovaly azyl v dobách ohrožení!

Bornholm 3
Foto: Pixabay

Cyklostezky, na kterých se vyřádíte

Dánsko je příjemné pro cyklistiku, ale Bornholm je mnohem lepší. Cyklisté se z ostrova vracejí s nadšením. Obvykle kvůli husté a dobře udržované organizaci cyklostezek po celém ostrově a skutečnosti, že se na kole dostanete kamkoli – do malých rybářských přístavů, do všech koutů malých měst nebo do nádherných lesů v centru ostrova. A ani dvě místa nejsou od sebe vzdálena více než 30 km.

Bornholm 2
Foto: Pixabay

Výlet sem opravdu není k zahození!

V případě, že nepotřebujete hemžící se pobřeží, divoké potápění, horolezectví nebo dovolené na druhém konci světa, vydejte se na letní dovolenou do Bornholmu. Nezapomeňte si vzít kolo a ocenit klid všude kolem!!!

Zdroje info: forbes.cz, cestypsvete.cz

Náhledové foto: Pixabay