Nelehký život strážce Černé věže

černá věž

Rádi si dopřáváte daleké rozhledy do krajiny? Jižní Čechy vám k tomu nabídnou spoustu příležitostí, protože rozhleden je tu doslova jako máku. K těm nejzajímavějším se pak rozhodně řadí Černá věž – nepřehlédnutelný symbol a dominanta Českých Budějovic.

Její elegantní, štíhlá a tmavá silueta se hrdě vypíná k nebi. A zrovna tak je rozmanitá historie českobudějovické. I když dnes slouží už jen jako rozhledna, v minulosti šlo o věž strážní, v níž bylo dokonce možné i bydlet. A váže se k ní také celá řada zajímavých legend.

Na ochoz se dopracujete přes 225 schodů

Ano, přesně takový počet váš čeká, pokud si chcete výhled z Černé věže užít se vším všudy. Mimochodem, tato zajímavá stavba vyrostla v 16. století. Stojí jen kousek od budějovického náměstí a katedrály sv. Mikuláše (tehdy šlo ještě o farní kostel). A nepřehlédnete ji, protože jinak Budějovice do výšky příliš nerostou, alespoň ve svém historickém jádru ne.

Věž samotná se tyčí do výše 75 metrů. A jakmile stanete na ochozu, ocitnete se 45 metrů nad úrovní okolního terénu.

Zajímavá je rovněž socha, která před věží stojí. Zobrazuje čtvrtého českobudějovického biskupa Jana Kozlíka Jirsíka. Nešlo jen o duchovního, ale také o významného českého buditele. Právě z jeho popudu se ve městě otevřelo první české gymnázium, které dodnes nese jeho jméno.

černá věž

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Goticko-renesanční památka

Je poměrně složité odhadnout na první pohled, jakému stylu je vzhled Černé věže poplatný. Určitě vám pomůžeme, když řekneme, že zatímco dolní část je původní gotická, ta horní byla přestavěna v renesančním stylu. A nejde o jedinou zajímavost.

Dřevěné schody i další konstrukce uvnitř věže jsou většinou původní, přidržujete se tedy 440 let starého dřeva. Po svém dokončení se věži říkalo Velká nebo také Nová. Svůj nynější název získala postupně kvůli své typické barvě (povrch kvádrů ztmavl až časem kvůli povětrnostním podmínkám).

Nelehký život strážce věže

Zmínili jsme, že Černá věž sloužila po jistou dobu i k ubytování. Rodina strážce věže, který tu žil i pracoval zároveň, to opravdu neměla lehké. Pokud nechtěli každý den šlapat velké množství schodů, nezbylo jim, než se spolehnout na dopravu za pomoci rumpálů. Ve věži také chovali zvířata (zejména slepice). A co se toalety týče… Inu, chodili do sudů, jež se vyvážely pouze v zimě.

Navíc služba věžníka byla prakticky celodenní – vyzváněl na zvony, hlídal, zda ve městě nehoří a v noci umísťoval na věž červenou lucernu. Od 19. století pak musel spolu se svou rodinou provádět skrze věž i první návštěvníky.

Dlouhý seznam všech strážců Černé věže najdete v patře, umístěném pod ochozem. Pocházejí z let 1577 do roku 1950, což je skoro neuvěřitelných 373 let.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.