Poznejte krásy České republiky z výšky

Dalekohled

Vydejte se na výlet do výšky a podívejte se na svět z ptačí perspektivy. Navštivte přední nádherné rozhledny v našem státě – nebo si spíše vyberte několik z našeho výběru rozhleden v našem státě, který je co do jejich počtu rozhlednovou velmocí. Všechny ty rozhledny, vyhlídky, věže a další objekty, které nám umožňují shlížet na náš úžasný národ z výšky. Pojďme si představit alespoň několik z nich…

Andrlův chlum s unikátním schodištěm

Stojí jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Byl postaven a otevřen v roce 1905, ale v roce 1918 z nejasných důvodů vyhořel. V roce 1943 byla na stejném místě postavena další rozhledna, rovněž ze dřeva. Dnešní nejnovější úprava je z oceli a stavba předběhla svou dobu ojedinělým schodištěm. Zahrnuje celkem 366 schodů, ale pouze 183 vás dostane na vyhlídku. Jak je to možné? Schodiště se skládá ze dvou šroubovic – jedna vede nahoru a druhá dolů. Výhled za dobrého podnebí umožňuje dohlédnout až na 100 km vzdálenou Sněžku.

Anna… Anička…

Je soukromá, ale otevřená. Přichází se k ní křížovou cestou se 14 zastaveními vloženými mezi přestárlé větve postupně přecházejícího porostu, který nebyl dlouhou dobu ošetřován. Okolí sloupové věže lemují dřevěné figury vyrobené v rámci jiřického řezbářského procesu. Najdete ji v Jiřicích nedaleko Moravských Budějovic v rámci lokality Třebíč. Otevřena je celoročně. Za polem v lese můžete objevit polozemljanku, která slouží k meditacím.

Vaňkův vodojem

V roce 2015 byla zpřístupněna ohromující dominanta města Třebíče, vodojem Vaňka na Strážné hoře (Kostelíček), vybudovaný v roce 1937. Smyslem bylo připomenout si tehdejší vodárenství. A co odtud můžete vidět? Jen pár metrů od paty vodárenské věže můžete spatřit kapli svatého Jana Nepomuckého, kterou nechal v letech 1644-1645 postavit Jan Fulík jako rodinnou hrobku a kde je i se svým dítětem pochován.

Prohlédnout si můžete také všechny památky města, které jsou zapsány na prestižním seznamu UNESCO (kromě židovského hřbitova). Na jihu uvidíte rozhlednu na Pekelném svahu, na severovýchodě rozhlednu na Fajtově svahu, a v případě, že bude slunečno, i plechový větrolam svatého Gotharda na věži budišovského kostela – největší ve střední Evropě.

Špulka

Špulka
Foto: RomanM82, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lbos%C3%ADn_-_rozhledna.špulka

Po jejím vzniku kámen zhotovený divišovským kameníkem Janem Zárubou posvětil duchovní Martin Janata. Její výška je 533 m nad mořem. A proč se jí říká Špulka? Protože je načrtnuta a postavena v abnormálním tvaru cívky, z níž se při šití na starých šicích strojích odvíjela při stehování nit. Na plošinu vede 150 schodů a je odtud vidět na Brdy, Benešovskou vrchovinu, Vlašimskou vrchovinu s Velkým Blaníkem, část Českomoravské vrchoviny a za skvělého klimatu i Krkonoše.

Ocelová Pípalka

Od roku 1993 mají pamětníci možnost vystoupat na ocelovou rozhlednu, která byla pojmenována na počest iniciátora jejího vzniku – předsedy Klubu českých turistů v Pelhřimově Pavla Pípala. V případě, že nejste apatičtí, vystoupejte po 205 schodech k vyhlídkové plošině ve výšce 44 metrů, s pomocí dalekohledu dohlédnete od Šumavy až po Krkonoše! Z bližších cílů uvidíte hrady Roštejn, Lipnici nebo Orlík, sjezdovky Čeřínek, Javořici, Špičák nebo přehradu Želivka.

Orlík

Byl zpřístupněn ihned po svém dokončení v listopadu 2014. Tuto zajímavou rozhlednu začlenil její architekt do z větší části zaniklé hradní věže zříceniny hradu Orlík. Budete si moci prohlédnout město Humpolec, různé obce, jezera a svahy, jako jsou Javořice, hora Blaník, Strážiště, Křemešník nebo hrad Lipnice. Samozřejmě jen v případě, že nejsou zahaleny v mlžném oparu.

Fajtův kopec

Fajtuv kopec
Foto: Nazgul02, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rozhledna_Fajtův kopec

Velké Meziříčí si v roce 2015 vytvořilo nevyužitý bod zájmu. Nad dálnicí D1 na Fajtově kopci byla ve výšce 552 metrů vybudována 36 metrů vysoká celokovová rozhledna. Mezi třemi okrajovými vlevo zatočenými základními ocelovými tyčemi je točité schodiště, které se stáčí k pravé straně, takže celá konstrukce tvoří dvojnásobnou šroubovici po vzoru DNA.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay