Prasklina předního skla – kdy lze všechno ještě zachránit a kdy je nutná kompletní výměna

Nejméně jednou za život se s tímto problémem setká snad každý motorista. Praskliny na čelním skle mají pověst poměrně drahého poškození, ovšem nemusí tomu tak být. Moderní technologie nabízejí totiž docela jiné příležitosti.

Teď máme konkrétně na mysli techniku scelování, která nevzhlednou prasklinu vyplní čirou pryskyřicí a tím sklo opraví. Použitý materiál má stejný lom světla, takže na první pohled nic nepoznáte. Bohužel ne na všechny typy defektů lze tento způsob uplatnit. A jak tedy poznat, zda si vaše sklo zaslouží „jen“ opravdu nebo spíše kompletní výměnu?

Tak především: měřte – a to důkladně

Vezměte metr do ruky a zjistěte, jak široká vaše prasklina je. Má méně než 4 centimetry v průměru? Pak si můžete gratulovat. Představujete ideálního kandidáta na scelování. Stačí zajet do autoservisu a za půl hodiny bude hotovo. A hradí to samozřejmě vaše pojišťovna. Z vaší kapsy tak nemusí jít vůbec nic.

Cesta autem

Foto: Pixabay

Jak daleko od okraje skla se „pavouk“ nachází?

To je další důležité kritérium. Pokud s touto oblastí doslova sousedí, mohlo by se sklo snadno poškodit při jakémkoliv větším nárazu, takže rozhodně doporučujeme opatrnost. Doporučená vzdálenost je sedm centimetrů. Jestliže se váš defekt nachází blíže, pak litujeme – kompletní výměna skla bude zcela na místě.

A co zorné pole řidiče?

To je další důležitý faktor. Evropská unie totiž v takovém případě doporučuje kompletní výměnu skla vždy- z bezpečnostních důvodů. Většinou lze tuto oblast docela dobře odhadnout (jde o kruh o průměru 30 centimetrů před vaším obličejem). Pokud si však nejste jistí, požádejte o konzultaci v autoservisu.

Dbejte i na včasné řešení

A ještě jednu věc byste měli vědět. Pokud se rozhodnete nechat opravu až „na někdy“, může se vám stát, že se mezitím prasklina zvětší nebo se zanese nečistotami. Scelování pak už použít nepůjde, a vám opravdu nic jiného než kompletní výměna nezbude.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.