Preview do alpských středisek: V zimě nejen na lyže, ale i za úžasnými výhledy na krajinu

Jungfrau

Stále nás sice sužují horka, ale než se nadějeme, budeme tu mít zimní období a na řadu přijdou zimní dovolené. Mnozí se vydají na lyže a jiní na túry, ale proč se nepodívat někam, kde na vás čeká skutečná nádhera?

Jungfrau

Velkolepost švýcarské Jungfrau spočívá v jejích kontrastech. Mrazivé mamuty Eiger, Mönch a Jungfrau se tyčí do čtyřtisícové výšky nad jemnou, nerovnou krajinou na jejich úpatí, po které se pohybují horské vlaky. Ty propojují všechny lyžařské oblasti a jsou samozřejmě zahrnuty v ceně skipasu. Lyžařská oblast Jungfrau má více než 200 kilometrů sjezdovek rozdělených do tří zón. Nejpřednější lákavé svahy, jak z hlediska lyžování, tak z hlediska výhledů, jsou ty v okolí Kleine Scheidegg. Kromě toho je značně pozoruhodný Schilthorn, nejzápadnější výběžek pohoří, jehož svahy jsou protkány skalami.

Kronplatz

Celé Dolomity a Zillertalské Alpy máte z jihotyrolského střediska Kronplatz jako na dlani. Sjezdovka, kterou ze všech stran obklopuje 119 kilometrů sjezdovek, nabízí jak tratě na lyžování, tak přímější široké carvingové tratě. Největší odměnou je každopádně výhled. Vychutnáte si ho z vyhlídkové plošiny od zvonu Concordia 2000 nebo z verandy muzea, kterou na vrcholu otevřel horal Reinhold Messner. Zajímavou budovu, která je zabudovaná do skály, se skládá z 380 betonových desek, z nichž každý má vlastní tvar. Odtud se Dolomity zdají být na dosah.

Chamonix

Nejvýše položený masiv Evropy, Mont Blanc, nabízí úchvatné pohledy na svět. Ze skalní věže Auguille du Midi, kam vás z města Chamonix vyveze lanovka, uvidíte až tři kilometry hluboko. Po 20 km náročného freeridového sjezdu údolím Vallée Blanche na ledové ploše poseté seraky je navíc nejlepší zážitek. Nejkrásnější pohled na Mont Blanc a celý jeho masiv je však z inverzního svahu Brévent, kde mohou méně nároční lyžaři navíc ocenit slunečné jižní svahy.

Alta Badia

Až se sem vydáte, ocitnete se v srdci Dolomit, na severu Itálie v Jižním Tyrolsku. Středisko se 130 kilometry sjezdovek nabízí výhledy na masiv Gruppo del Sella, který je jeho srdcem. Dolomity jsou nejkrásnější ráno a večer, kdy se díky slunci rudě lesknou. To si můžete vychutnat například snídani v prašanu. Alta Badia je velmi oceňovaná. Za lyžováním sem jezdí televizní hvězdy, sportovní komentátoři a slavní závodníci. Je tu několik restaurací s michelinskou hvězdou…

Alta Badia
Foto: Pixabay

Zermatt

Jednou z nejznámějších hor na světě je Matterhorn, jehož vrchol přitahuje pohledy lyžařů téměř z každého svahu v Zermattu. Každopádně nejběžnější pohled na Matterhorn, jak ho známe z obalů švýcarských čokolád, není z nejrušnějších sjezdovek pod Klein Matterhornem, ale z okrajů kolem hřebene Rothornu. Matterhorn však není jediný kdo přitahuje pozornost. Snad nejúžasnější výhledy jsou na hřebenu Gornergrat, kde se vám podaří v jednom záběru obsáhnout celou krajinu od masivu Monte Rosa až po Matterhorn.

Garmisch-Partenkirchen

Zugspitze, nejvyšší hora Německa, je také jedinečným vyhlídkovým bodem a v jejím dosahu se nachází malá, ale nádherná lyžařská oblast mimo sjezdovky. Z obrovské panoramatické terasy na zhruba třítisícové Zugspitze uvidíte 500 alpských vrcholů, zatímco na severu se rozprostírá věčná pláň, ze které je dobře vidět až do Mnichova.

Garmisch-Partenkirchen
Foto: Pixabay

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay