Při konzumaci mandarinek aktuálně dostupných v obchodech hrozí zdravotní komplikace. Na místě je opatrnost a „covidový“ postup

Při konzumaci mandarinek aktuálně dostupných v obchodech hrozí zdravotní komplikace. Na místě je opatrnost a „covidový“ postup. Mandarinky jsou díky své zářivé barvě a sladké, pikantní chuti oblíbenou volbou mezi citrusovými plody. Zejména v zimních měsících poskytují tolik potřebnou dávku vitamínů a minerálů.

Jejich konzumace, stejně jako všech ostatních čerstvých plodin, je však spojena s hygienickými problémy, které mohou mít při nesprávném zacházení značné zdravotní důsledky.

Bakteriální rizika na slupce

Navzdory obecnému přesvědčení se na vnější straně mandarinek mohou nacházet škodlivé bakterie a pesticidy, které se při loupání mohou snadno přenést na jedlé části. Výzkum ukázal, že patogeny, jako jsou E.coli a salmonela mohou při nesprávné manipulaci kontaminovat vaše ruce nebo dužinu ovoce. Tyto bakterie mohou způsobit vážné gastrointestinální potíže a další zdravotní problémy. Proto je vždy nutné důkladné mytí rukou před manipulací s mandarinkami i po ní a důkladné opláchnutí mandarinek pod tekoucí vodou – obojí dokáže riziko kontaminace výrazně snížit.

Foto: Freepik

Chemické kontaminanty a pesticidy

Mandarinky jsou často ošetřovány fungicidy a dalšími chemickými látkami, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zlepšil jejich vzhled. Tyto látky, ačkoli jsou pro použití schváleny, se mohou hromadit na slupce ovoce a při požití většího množství mohou představovat zdravotní riziko. Některé z těchto chemikálií jsou spojovány s možnými karcinogenními účinky a mohou mít vliv na nervový systém a plodnost. I u nich je důkladné omytí na místě – zabráníte tak přenosu těchto látek na ruce a možnému prostotu do organismu skrze kůži.

A důležité je i správné skladování. Uložte je proto na čistém a suchém místě a konzumujte je, dokud jsou čerstvé, abyste maximalizovali jejich výživové hodnoty a snížili riziko vzniku plísní.

 

Zdroj: https://www.verywellfit.com/tangerine-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4115498, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17496425/


Náhledové foto: Freepik

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.