Setkání s pralesním mužem z očí do očí

sumatra

Na světě zbývá už jen málo míst, které by vám nabídly tak nádherný kus přírody, jakým oplývá právě Sumatra. Vždyť jejím symbolem je hustá džungle, obývaná těmi nejprapodivnějšími obyvateli.

Toužíte po setkání s nosorožcem, tygrem nebo třeba slonem? V pralesním příšeří působí tato majestátní zvířata mnohem tajemněji, a také nebezpečněji. Ovšem skutečným vrcholovým bodem vašeho zážitku bude jistě pohled z očí do očí, který sis vámi vymění „lesní muž.“

sumatra

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S divokým zvířetem jen hodinu

Hádáte správně, máme na mysli orangutana. Koneckonců, v indonéštině tento název znamená doslova „lesní člověk“ (ORANG – člověk, UTAN – les). Po většinu svého života se prohání v korunách stromů, ovšem na Sumatře panující tak výjimečné podmínky, že není zase tak obtížné se se ním setkat.

Za vše vděčí Švýcarům, resp. jejich nápadu založit tu v roce 1973 záchrannou stanici pro zvířata, která byla zabavena pytlákům. Dnes jde o Národní park Gunung Leuser. Orangutanů tu žije opravdu velké množství, navíc se mezi stromy nachází i velká plošina, kam je zvířatům pravidelně donášena potrava.

Krmení z ruky je zakázáno, ovšem i tak jde o fascinující pohled a jedinečný zážitek. Nesmíte sem však vstoupit bez průvodce. Zvláště, pokud se chcete vydat do džungle. Platí tu totiž pravidlo, že se v blízkosti žádného zvířete nesmíte zdržovat déle než hodinu.

Nejenom orangutani

Ovšem nejde o jediné lákadlo, které vám Národní park Gunung Leuse nabídne. Narazit můžete třeba na největší květ na světě, kterým se pyšní unikátní Raflesia. V průměru totiž může mít až jeden metr. Na rozloze 20 000 km2 také žije přes 320 druhů ptáků a 130 druhů savců. Jde o místo doslova kypící životem, jehož návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.