Skalní palác – první výšková budova v Severní Americe

Obydlí indiánů s přízviskem Pueblo si spojujeme spíše s jihozápadem USA, přesto najdeme působivé zbytky jejich života i v dnešním Coloradu. Dříve se myslelo, že Cliff palace, alias Skalní palác v národním parku Mesa Verde, je pozůstatkem některé zapomenuté civilizace. Dnes víme, že zde žili předkové indiánů kmene Pueblo, kteří jednoduše pronikli ze své původní mexické domoviny o něco dále na sever.

Národní park Mesa Verde najdeme na jihozápadě státu Colorado. Nejlepším výchozím bodem je město Durango s letištěm, návštěvnickým centrem a průvodcovskou službou. Největším lákadlem Mesy je právě Skalní palác. Jde o první výškové budovy v Severní Americe, vybudované kmenem Anasaziů.

Skalní palác – domov pro více než 400 indiánů

První indiáni přišli na toto území asi před 1 500 lety. Byli to zemědělci, bydlící v kruhovitých domech z jílu a kamene. Teprve na počátku 13. století se začali stahovat do skal, kde byli v bezpečí vůči okolním agresivním kmenům. Skalní palác vznikl právě v této době, okolo roku 1276 byl však opuštěn. Důvodem bylo pravděpodobně sucho, které donutilo jeho obyvatele přestěhovat se jinam.

cf1

Na návštěvě u Pueblanů

Na dnešní návštěvníky působí Skalní palác vskutku velkolepě. Více než 200 obytných místností je vybudováno spíš horizontálně než vertikálně. Místy jsou k vidění ještě rituální malby a ozdobné geometrické vzorce. A nechybí ani velká skladiště a kivas – nevšední obřadní sály, ležící poněkud stranou.

Další skalní města v Mesa Verde

Ovšem Skalní palác není na tomto území sám. Navštívit můžete i Spruce Tree House, vybudovaný pod mohutným převisem skalní stěny, a Balcony House se třemi poschodími. Na území NP pak nechybí ani muzeum, kde se můžete se životem Anasaziů seznámit opravdu podrobně. Věděli jste například, že za domestikaci divokého krocana jsou zodpovědní právě oni?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.