Starbucks na Pražském hradě – zrekonstruovaná část dostala díky církvi nenáviděného nájemníka, prý tady však má smysl

Starbucks na Pražském hradě – konečně krok správným směrem nebo hanobení národní kultury? Otevření kavárny Starbucks na Pražském hradě představuje významnou a poněkud kontroverzní událost v srdci českého kulturního dědictví.

Nečekaný příchod na historické místo

V rekonstruované části areálu Pražského hradu, místa s bohatou historií a národním významem, se nyní nachází provozovna celosvětového kavárenského řetězce Starbucks. Kdo byl však chtěl z tohoto počinu obviňovat Kancelář prezidenta republiky, se zlou by se potázal. Ve skutečnosti jde o iniciativu římsko-katolické církve. Je to však opravdu tak špatné, jak to na první pohled vypadá?

Na pražském hradě se žádná kavárna neudržela

Pro začátek si přiznejme jedno – pokud si chcete právě tady zajít na dobrou kávu, tak nemáte kam. Všechny ty malé podniky, které (pravda, ne vždy), lákaly k zastavení a usednutí, vzaly jeden po druhém za své. Posezení nad kávou a zákuskem totiž už není zdaleka tolik vyhledávané, jak by se mohlo zdát. Naopak – řada lidí si kávu dává už jen do kelímku a bere si ji s sebou.

Rozhodnutí pronajmout část nově postavené přístavby budovy Nového proboštství finančně silnému nájemci, jakým je Starbucks, bylo tedy nepochybně vedeno ekonomickou realitou. Nákladné opravy a údržba historických budov vyžadují značné finanční prostředky a taková komerční partnerství představují pragmatické řešení, z nichž nakonec mohou těžit obě strany.

Foto: Pixabay

Starbucks to prý s takovými místy umí

Příchod velkého mezinárodního kavárenského řetězce do areálu Pražského hradu byl některými lidmi vnímán jako necitlivý k národním symbolům a tradicím. A není divu, vyvolává totiž otázky o rovnováze mezi zachováním kulturního dědictví a přizpůsobením se moderním spotřebitelským trendům.

Ovšem rozhodnutí pronajmout kavárnu společnosti Starbucks bylo do značné míry ovlivněno dynamikou trhu. Marek Stříteský z Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze navíc osvětluje, že malá kavárna by jen stěží zvládla platit nájem a zároveň uspokojit vysokou poptávku, která na takovém místě zaručeně bývá. A tento kavárenský řetězec navíc prý má s požadavky takto specifických míst své zkušenosti dokáže se jim přizpůsobit. Otázkou však zůstává, kdo si tohle „kafe do kelímku“ na pražském hradě dá. Mám takový dojem, že Češi to asi nebudou.

 

Zdroj: https://cc.cz/starbucks-ziskal-nejlukrativnejsi-misto-v-cesku-retezec-otevrel-novou-kavarnu-na-prazskem-hrade/, https://www.asb-portal.cz/architektura/obcanske-stavby/kultura/nove-proboststvi-na-prazskem-hrade-opustena-ruina-dostala-novy-kabat, https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-nove-proboststvi-na-prazskem-hrade-proslo-kompletni-rekonstrukci-doplnila-ho-novostavba-s-kavarnou-40448444

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.