konopiště

Unikátní sonda do soukromí české šlechty vás čeká na Konopišti

Když se řekne Konopiště, snad každý si vzápětí (kromě několika krásných pohádek) vybaví také Habsburky a zejména Františka Ferdinanda d’Este. Dnes je sídlo tragicky zesnulého arcivévody jednou z nejnavštěvovanějších památek v Čechách.

Lákadel je hodně. Jeho historie sahá až do 13. století (tehdy bylo Konopiště ještě gotickým hradem). Svou dnešní podobu dostal zámek až na přelomu 19. a 20. století. Aktuálně ho řadíme mezi památky novogotické.

Nádherné interiéry i nevšední růžová zahrada

Pyšní se mnoha zajímavosti. Nejvíce však láká na honosně zařízené interiéry a půvabné zahrady. Najdete tu například třetí největší zbrojnici v Evropě, působivé množství loveckých trofejí (jen na známé lovecké chodbě jich visí přes tisíc) apod.

konopiště

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Zajímá vás osobnost samotného arcivévody Františka Ferdinanda d’Este? Pak si tady přijdete na své. Navštivte prostory, ve kterých pobýval a téměř se můžete dotknout i mnoha předmětů, jež používal. Mnoho z nich je povahy značně osobní. Samy o sobě jsou tak další originální expozici, jíž byste určitě neměli vynechat.

Konopišti však patří i jedno světové prvenství. Na jednom místě tu najdete nejvíce soch, plastik a obrazů, spjatých se sv. Jiřím. Milujete Legendu o Jiřím a drakovi? Tak tady si určitě přijdete na své.

Svou návštěvu si dobře naplánujte, do Václavky se dostanete jen jednou do roka

Nejvytíženější bývá Konopiště samozřejmě během sezóny. Konají se tu i večerní prohlídky a závěr prázdnin patří i lidovým slavnostem. Jedna událost je však unikátní. Na věž zvanou Václavka se lze dostat jen jedenkrát do roka – a to na svátek sv. Václava. Jak jinak. Návštěvu si musíte rezervovat dostatečně dopředu.

Odměnou vám bude pohled na původní architekturu gotického hradu Konopiště. Byl tu vězněn mimo jiné i český král Václav IV. A projdete si ji pěkně od suterénu až po krov.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *