Útoky muslimů na Filipínách mají už přes 120 000 obětí – u nás se o nich však téměř nemluví

Ostrov Mindanao patří k nejznámějším částem Filipín. Ovšem málokdo ví, že jedna z jeho částí je obývána převážně muslimskou menšinou, jež dlouhodobě usiluje o odtržení části ostrova od zbytku Filipín.

Náboženské nepokoje mezi muslimskými Mory a centrální filipínskou vládou jsou opravdu kruté. Morové žijí převážně na filipínském ostrově Mindanao a snaží se o odtržení části Filipín a vytvoření samostatného státu. Oproti tomu centrální filipínskou vláda zastupuje a prosazuje křesťanské hodnoty, které vyznává většina obyvatel ostrova.

Nitky sahají k největším teroristickým organizacím

Jde o jeden z nejtragičtějších konfliktů v regionu jihovýchodní Asie. Na svědomí už mají tyto lokální půtky a potyčky okolo 120.000 obětí z řad povstalců, vojáků, policistů, ale také z řad běžných civilistů. Napětí v zemi si navíc všímají i jiní.

Značně ho využívali a stále využívají například silní radikálové napojení na Islámský stát a další větší či menší islamistická hnutí. V roce 2017 se tito extrémisté dokonce pokusili část ostrova dobýt, ale naštěstí se jim to nepovedlo.

Foto: Pixabay

Mírová jednání stále probíhají

S mírovými iniciativami pomáhá také HWPL. „Naším cílem je spojit všechny lidi na světě, aby vytvořili svět míru a zanechali jej jako trvalý odkaz budoucím generacím. Usilujeme o to, aby se tento svět stal mírovým místem, místem bez válek. Staňme se posly míru,“ uvedl předseda Lee během závěrečného projevu na konferenci, která se situaci na Filipínách věnovala. Do rozhovorů se zapojili i mnozí náboženští představitelé.

A byli to právě oni, kdo přislíbil svou účast na Světové alianci náboženství pro mír (WARP), kterou pořádá právě známá organizace HWPL. Jde o novou globální platformu, která umožní jednoduchým způsobem představitelům jednotlivých náboženských směrů zapojit se do mezináboženského dialogu. Výsledky mohou být opravdu zajímavé.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: HWPL pomáhá svými mírovými iniciativami v boji proti terorismu na Filipínách | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.