V Pekle hrozí závaly, zůstává neprůchozí

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Pískovcový kaňon Peklo zůstane uzavřen turistům minimálně do letošního léta. Možná nejnavštěvovanější místo na území Českolipska zavřelo své brány vinou extrémního rizika sesuvu skal, které je i nadále aktuální. K sesuvu části skalního masivu přitom došlo v únoru minulého roku, takže návštěvníci budou ošizeni o v pořadí druhou jarní procházku rozkvetlou, botanickou zahradou s nádechem divokosti.

Pěšina a dřevěný chodník pod návalem kamenů

Během loňského února zavalil utržený skalní masiv stezku vedoucí kaňonem Robečského potoka. Na pěšinu a dřevěný chodník se zřítilo přibližně 175 tun kamenných bloků. Lesy ČR sice ve spolupráci s Českou geologickou službou zahájily okamžité práce na nápravě, turistům ovšem zůstává zapovězený vstup i nadále. Proč? Pořád prý hrozí zhroucení další části skalního masivu a zajištění bezpečnosti je samozřejmě na prvním místě.

Zákaz vstupu do Pekla, jenž byl vyhlášen koncem roku 2019, oficiálně platí do března 2020. Podle předpokladů ovšem dojde k jeho prodloužení minimálně do léta, jelikož sanace skály potrvá déle, než se očekávalo.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Někteří lidé se prostě nedají říct

Samozřejmě se najdou tací, kteří zákazu nedbají a do areálu Pekla přesto vstupují. Ti ale hazardují se životem, jelikož jeden konkrétní blok pískovce visí už jen silou vůle. Nestabilních je údajně stále ještě asi 200 tun pískovce.

Do Pekla lákají bledule i krásná zvířata

Návštěvníci kaňon Peklo hojně vyhledávají zejména kvůli vysoké koncentraci bledulí, kterým se díky vlhkému klimatu během března a dubna nebývale daří. Místy dokonce utvářejí ohromný bílý koberec. Kromě bledulí zde roste také ďáblík bahenní a árón plamatý. Z fauny stojí za zmínku především ledňáčci, slepýši, výři nebo volavky. Lidé je mají možnost sledovat v přirozeném prostředí, které na první pohled působí divoce a nespoutaně.