Vydejte se na cestu od Indus do islámské delty

Indus

Různí mágové, meditační mistři, svatí muži, jógini a mystikové, mají společné znalosti s filozofy. Všichni tito duchovní měli otevřenou cestu do duchovního světa na březích řeky Indus. Tato řeka napájela historická sídliště a viděla dokonce zrod indických náboženských tradic.

Přestože řeka Ganga později převzala otěže tvorby společenské struktury, společenské a zbožné dějiny Indie byly jednoznačně formovány řekou Indus. Plavba po této řece je krásná a na mnoha místech náročná – ale cestovatel je odměněn zbožnými poklady. Pouť doprovází různé nástrahy a nemoci.

Řeka Indus a její výjimečný pramen

Indus pramení pod posvátnou horou Kailás v Tibetu ve výšce téměř 5600 m n. m. a po více než třech tisících kilometrech se dostává do své Delty v Pákistánu. Pramen tohoto toku se nachází na jednom z nejpřednějších posvátných míst pro četné nadpozemské školy. V každém případě existuje více než jeden pramenný přítok Indu a lze říci, že řeka začíná v západním Himálaji. Hora Kailás je posvátným místem cesty pro bönisty, buddhisty, džinisty a hinduisty, a kromě toho dokáže přitáhnout i cestovatele jiných náboženství.

Pro tibetské buddhisty je Kailás zbožným středem světa, pro hinduisty je vrchol hory domovem boha Šivy, a tak je pro šivaismus Kailás nejpřednějším posvátným místem, z něhož nemůže pramenit nic jiného než řeka Indus, jak dokládá jeho odkaz v indickém, perském a čínském písemnictví, ale navíc i ve vědeckých památkách vzdálenější provenience, např. řecké, a dokonce i akkadské.

Indus 2
Foto: Pixabay

Rozlehlá delta ústí do Arabského moře

Indus svou deltou ústí až do Arabského moře / nebo spíše Indického oceánu. Zde příběh nabírá na otáčkách. Uvádí se, že zde mnozí mořeplavci pluli se svými koráby, aby směnili bezpečí svědomí hříchu za zodpovědnou nebezpečnou svobodu. Na nekonečné ploše, kterou oceán nabízí (stejně jako smrt), se zde mnozí podívali do tváře osudu a obětovali dar života za věčnost.

Abyste mohli i vy projít cestu kolem toku Indu, museli byste podstoupit zdlouhavou a velmi náročnou cestu. Přes hory Ladakhu (kde je nejvyšší bod toku Indu), údolí se suchými hnědými skalnatými horami, Léh, Kašmír (pákistánská část, Gilgit-Baltistán a provincii Chajbar Paštúnchwá), Panžáb a Sindh.

Zdroje info: treking.cz, ikoktejl.cz

Náhledové foto: Pixabay