Výzkum o romské LGBT+ – vyplývá z něj, že její členové jsou terčem vícenásobné diskriminace. Dopouštějí se jí i lékaři

Nedávno proběhl mezinárodní výzkum o romské LGBT+ menšině a vyplynulo z něj jediné – její členové jsou terčem vícenásobné diskriminace, ovšem zároveň se nachází v právním vakuu bez dostatečné pomoci.

Výzkum organizace ARA ART mapoval situaci této menšiny ve třech vybraných zemích EU – v České republice, Slovensku a Maďarsku. Studie potvrdila, jak ostatně její autoři podle předběžných dat očekávali, že ve všech sledovaných zemích dochází k případům vícečetné diskriminace.

Z příběhu Romana mrazí

Podívejme se na první příklad. Třicetiletý Roman (jméno bylo změněno) žije a pracuje v Severních Čechách. Pochází ze smíšené romsko-neromské rodiny. Změnu pohlaví prodělal v 21 letech. „S diskriminací se bohužel setkávám v mnoha případech. Častěji se vztahuje k mé genderové identitě a sexuální orientaci. Zřejmě je to tím, že změna pohlaví je na první pohled více viditelná. Jedna doktorka se mě třeba jednou zeptala, zda bych nemohl opustit čekárnu, abych v ní neděsil čekající pacienty,“ popisuje Roman svou zkušenost.

Foto: ČTK

Roman má alespoň výhodu v tom, že ho jeho rodina přijala takového, jaký je, a to zcela bez výhrad. To se bohužel v mnoha jiných případech říci nedá.

Pomoc, které se nedostává

Konkrétní příběhy však nebyly jediným zaměřením studie. Podle odborných odhadů žije dnes v celé Evropě až 1,5 milionů LGBT+ Romů a Romek, pro které v tuto chvíli neexistuje cílená odborná pomoc. Ukazuje se, že tato problematika není  dostatečně systémově řešená ani na úrovni stávající legislativy, ani v možnostech specializované odborné pomoci. „Byli bychom rádi, kdyby se mnohem více využíval intersekcionální přístup, který bude právně zohledněn,“ dodává ke všemu Monika Mihaličková, bývalá poslankyně a šéfka zmíněné kampaně na podporu LGBTIQ Romů a Romek.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Mezinárodní výzkum o romské LGBT+ menšině: Její členové jsou terčem vícenásobné diskriminace, nachází se přitom v právním vakuu bez dostatečné pomoci | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.