Zámek Doudleby patří rodu Bubnů z Litic už přes čtyři sta let. Vyniká především svou sgrafitovou výzdobou

Když se z hradu Potštejn vydáte do městyse Doudleby nad Orlicí, bude vám to trvat asi dvě hodiny chůze a ujdete vzdálenost necelých osm kilometrů. Ta vycházka rozhodně stojí za to, protože v městysu stojí už od 80. let 16. století zámek Doudleby, postavený v renesančním a barokním slohu. Je na něho pěkný pohled nejen zvenku, ale zaujme také svou vnitřní výzdobou. Po celou dobu jeho existence ho vyjma let 1948 až 1993 vlastnil rod Bubnů z Litic. Nejinak je tomu i v současné době.

Zámek, na který byl už vypsán demoliční výměr

Rod Bubnů koupil Doudleby nad Orlicí v roce 1562. V letech 1588 až 1590 tu vybudovali původně lovecký zámek v renesančním slohu, jehož interiér byl později raně barokně upravený. Sloužil nejprve jako letní sídlo Bubnů z Litic a od počátku 19. století si ho zvolili jako své trvalé sídlo. V roce 1948 neminulo zámek znárodnění a v 50. letech minulého století ho jen o kousek minula demolice. K té nakonec nedošlo a zámek se dočkal rekonstrukce. V restituci byl zámek Doudleby potomkům rodu Bubnů z Litic, kteří ho vlastní dodnes.

Nádvoří zámku Doudleby. Foto autor: Alena Kalová

Pozoruhodná sgrafitová výzdoba

Už z dálky zámek Doudleby příchozího zaujme svou fasádou zdobenou kobercovými sgrafity, jež pokrývají i zdi nádvoří a komíny. Interiér je bohatě vybavený raně barokní štukatérskou a malířskou výzdobou a ve velkém sále narazíte na raně barokní kachlová kamna. Kromě nich si lze prohlédnout místnost pro služebnictvo, hudební salonek, pánský a dámský salonek, taneční sál, zámeckou kapli, lovecký pokoj a zrcadlový sál.

Zámek Doudleby svou krásou ohromil i filmaře. A tak tu vznikly některé záběry z filmu Báthory od Juraje Jakubiska nebo z pohádky Krakonošovo tajemství od Petera Bebjaka.

Z bývalé zámecké sýpky je Muzeum přírodovědy a venkova

Kromě zámeckých interiérů doudlebské pamětihodnosti můžete navštívit i Muzeum přírodovědy a venkova, které bylo vybudováno z původně zámecké sýpky její rekonstrukcí. Expozice nabízejí sbírky, které připomínají dávná řemesla, zrekonstruované zemědělské stroje či vzácnou ručně psanou kuchařskou knihu.

Muzeum pak doplňuje zámecký park a Babiččin dvoreček, jenž zujme především malé děti a dospělé, které nemají rádi zvířata jen na talíři. Pokochat se tu mohou pohledem na zástupce domácích zvířat.

Zdroj: https://www.zamek-doudleby.cz; https://cs.wikipedia.org/wiki/Doudleby_nad_Orlic%C3%AD_(z%C3%A1mek)

Zámek Doudleby nad Orlicí. Foto autor: Alena Kalová 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.