Znáte nejvyšší hory a jejich příběhy, které bývají děsivé?

Pokud se stále něčeho bojíte, pak se sem nevydávejte. Je totiž známo, že na hřebenech těchto hor straší. Někde na vás čekají extrémní mrazy, jinde zase strmé trasy, na jejichž vrchol nikdo kromě jediného Čecha nedohlédl kvůli nebezpečí, které nemusíte přežít.

Mount Everest

Prakticky nejvyšší hora světa (pokud nevezmeme v úvahu havajskou sopku Mauna Kea, která měří celých 10 205 metrů, ale z velké části pod hladinou) byl pojmenován po britském zeměměřiči. Střecha světa přitahuje především zdatné horolezce, ale dokonce i turisty. Přestože výstup jihovýchodním kurzem z Nepálu není ve skutečnosti nijak technicky náročný, hora si zatím vyžádala několik obětí, po kterých se našly jen roztrhané batohy nebo cepíny. Místní lidé se shodují, že duchové těchto nepohřbených obětí bloudí po hřebenech a vytváří zvláštní zvuky.

Hora K2

Hodně lidí neřekne hoře K2 jinak než zabiják. Důvodem je bezesporu to, že se zde uskutečnilo nejvíce nezdařených výstupů. Svahy jsou tu celkově strmější a náročnější než na Mount Everestu. Je navíc zajímavé, že v současnosti existuje kolem deset cest mířících na vrchol a jediný, kdo viděl svět z jejího vrcholu vícekrát, je český horolezec Josef Rakoncaj.

Kančendžonga v Indii

Kančendžonga
Foto: Wikimedia commons, Neuda4nik, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kanchenjunga_2012.jpg#/media/File:Kanchenjunga_2012.jpg

Nejpozoruhodnější a nejvyšší hora v Indii a třetí nejvyšší hora na světě znamená v tibetštině Pět pokladnic velkého sněhu. Název hory je pravděpodobně odvozen z pěti hřebenů masivu, z nichž čtyři přesahují výšku 8 400 metrů. Prvotní snaha o překonání hory proběhla v roce 1905. Mezinárodní expedice se pokusila překonat horu z jihozápadní fronty. V každém případě skončilo snažení otřesně. V nadmořské výšce 6400 metrů došlo k sesuvu laviny. První, kdo tímto způsobem vyšel na vrchol hory, byli v roce 1955 britští průzkumníci George Band a Joe Brown.

Lhoce – nejstrmější hora

Pokud se vydáte na Everest nebo na horu Lhoce z jižního sedla, půjdete část cesty stejně. Trasa se rozchází až ve výšce 7800 metrů. Lhoce máí 3,2 kilometru vysokou stěnu, která je nejstrmější na světě. Úplně první výstup zde provedli dva horolezci Reiss a Luchsigner 18. května 1956.

Makalu jen pro skutečně vytrénované horolezce

Foto: Wikimedia commons, Ben Tubby, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Makalu.jpg#/media/File:Makalu.jpg

Díky svým stěnám a ostrým hranám je Makalu považováno za jednu z nejobtížnějších osmitisícovek na světě, kterou lze zdolat. Dokonalá pyramidová struktura se čtyřmi ostrými hřebeny zmařila vzestup jedenácti expedic, které sem šly. Ve zdejších podmínkách už zahynulo přes dvacet odvážlivců…

Zdroje info: kudyznudy.cz, czech.cri.cn

Náhledové foto: Pixabay