ZOO Ostrava má velký chovatelský úspěch. Narodila se v ní čtyři mláďata ohrožených krokodýlovců čínských

Návštěva zoologické zahrady patří mezi oblíbenou volnočasovou zábavu. Při procházce na čerstvém vzduchu můžete pozorovat jednotlivé expozice se zvířaty. Zejména na jaře je v ZOO hezky. Je to možná i proto, že tu najdete nově narozená mláďata, která jsou velmi často velkým lákadlem. Už jste někdy viděli krokodýlovce čínské?

Z historie ZOO Ostrava

Zoologická zahrada v Ostravě byla založena v roce 1951. V současné době v ní žije více než 4 000 zvířat, a to na ploše asi 100 hektarů. Výraznou proměnou prošla ZOO v letech 2011 až 2020. Byly vybudovány nové pavilony, velké přírodní výběhy a oblíbené průchozí expozice, které splňují přísná pravidla pro chov zvířat v zajetí. Důraz se klade na podporu jejich přirozených potřeb a projevu. Platí to zejména pro odchov mláďat s minimálním zásahem lidského faktoru.

Velký chovatelský úspěch

ZOO Ostrava letos ohlásila odchov mláďat vzácných krokodýlovců čínských. V polovině března samice porodila čtyři mláďata. Ta jsou od narození plně vyvinutá a schopná se sama o sebe postarat. Pochutnávají si na žížalách, cvrčcích a bráněnkách. Po německé ZOO v Kolíně je Ostrava druhou evropskou zoologickou zahradou, v níž se tito ohrožení plazi rozmnožují. Jedná se tedy o velký chovatelský úspěch. Že nevíte, co jsou krokodýlovci?

Hlavní brána ZOO Ostrava. Foto autor: Lukáš Mižoch; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ostrava,_zoo,_hlavn%C3%AD_br%C3%A1na.jpg

Jedná se o 40 centimetrů dlouhé ještěry, kteří milují vodu. Žijí na vyvýšených místech nad malými potůčky v horských lesích jihovýchodní Číny a severovýchodního Vietnamu. Mají velmi proměnlivé zbarvení, na hřbetní straně šedé a hnědé skvrny, bříško světlejší. Ocas je pruhovaný se dvěma řadami klenutých šupin, čímž připomínají krokodýly. Přitom s nimi nejsou vůbec příbuzní.

Bohužel ve volné přírodě jsou ohroženi a jejich počet v ní klesá. Příčinou je kácení stromů, které jsou jejich přirozeným prostředím, a také to, že jsou loveni pro tradiční čínské léčitelství. Je libo mletý prášek z krokodýlovce na nespavost?

V ostravské ZOO jsou krokodýlovci čínští k vidění v novém expozičně-chovatelském zařízení Chrám gibonů.

Zdroj: https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2767-mladata-vzacnych-krokodylovcu-cinskych/; https://plzen.rozhlas.cz/krokodylovec-cinsky-je-mlet-na-prach-kvuli-tradicni-cinske-medicine-8900187

Krokodýlovec čínský. Náhledové foto autor: Tylwyth Eldar; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alligator_Bay_-_Shinisaurus_crocodilurus_02.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.