Trosky

Zříceninu Trosky lesníci zbaví stromů

Trosky jsou tak trochu symbol Českého ráje. Pokud jste v této oblasti byli, museli jste navštívit toto místo. Je hříchem tak neučinit. Lesníci plánují ještě zlepšit výhled na tuto zříceninu. Nepůjdou vidět jen věže Baba a Panna, nýbrž zbaví celou skálu stromů.

Bude vidět celá zřícenina

Pokud se díváte na zříceninu hradu Trosky například ze směru od Jičína, nejde vidět spojovací hradba. Kácení tak odkryje skalní masiv a zlepší výhled na tuto památku. Nejde však jen o výhled. Prospěje to jak rostlinám, tak živočichům. Modříny, které zde hlavně kazí výhled a hojně rostou tu totiž nejsou původní, a právě původní druhy vytlačují. Na hradní skálu se totiž váže několik původních druhů živočichů i rostlin.

Kácet se budou modříny a akáty

A čeho všeho se kácení lesníků bude týkat? V příštím roce se u kapličky pokácí dřeviny a modříny. Uvažuje se také o tom, že se obecní pozemek, který se rozprostírá kolem kapličky, pronajme soukromému zemědělci. Po vykácení totiž půjde o vhodné místo pro chov a pastvu koz či ovcí. Již v současnosti chráněná krajinná oblast odlesňuje jiné vrchy. Například Mužský u drábských světniček. Již v historii zde byly spíše pastviny a sady. Nyní však dominují oblastem náletové dřeviny. Kácet se také budou hojně akáty nebo hlohy. Plánovaná plocha odlesnění, o které se uvažuje bude asi půl druhého hektaru velká. Pokud se zde budou dřeviny nechávat, půjde o třešně, staré duby.

Historický význam mýtiny

Hrady a zámky v minulosti plochy bez velkého zalesnění využívali. Dobyvatelům na stavby se totiž hůře útočilo. Navíc byl zde ještě jeden důvod. A to důvod prestiže. Šlechta neměla zájem na tom, svá sídla skrývat v houštinách. Naopak, chlubila se jimi. V současné době je to úplně stejné. I památky, které jsou odkryté, více přilákají turisty.

4 komentáře

 1. Antizmrd Odpovědět

  Jde lesníkům o sádelnaté turisty, aby si mohli dělat fotky z Jičína? Asi ne. Chce si někdo zažádat o dotaci na chov ovcí a koz v okolí Trosek? Možná. Blábolení o původních druzích a dřevinách. Pokud vím v sudetech jsou češi také nepůvodní druh, chystá se opětovné vystěhování? Nebo naše zem také nebyla takhle plešatá a odlesněná. Chystá se opětovné zalesnění(návrat do původního stavu)? Asi ne. Tak si nechte ty vaše těžařský bláboly podpořené rádoby-prodobrouvěc argumenty. Prostě chcete vylágrovat poslední dřevo, co ještě zbývá.

 2. Masa Odpovědět

  Jakkoliv jsem obecně proti jakémukoliv kácení, zde jsem pro. Historicky byly svahy u hradů vždy holé a památka vypadá úplně jinak a zajímavěji bez stromů – viz. např. hrady na Slovensku. Doporučuji i u ostatních obdobných památek – např. hrad Rabí, apod.

 3. Kamzík Odpovědět

  Konečně někdo začíná chápat, že i naše další generace má právo se seznamovat z kulturou našich předků, tak jak kdysi byla vidět. Nevím kde Antizmrd žije, ale vypadá to, že někde v panelákovém lese a o přírodě toho moc neví, natož pak o dřevinách a paty možná vytáhne tak k popelnici, protože kdyby se podíval za naše hranice, jak se tam starají o staré hrady a zámky a nenechají náletovým dřevinám šanci zarůst odkazy jejich předků, možná by mluvil jinak, ale možná ne. Přeji všem našim památkám, které za to stojí, aby byli stále krásně viditelné už z dáli a všimli si jich všichni, kterým není jedno proč tady stojí.

 4. ing. Josef Červinka Odpovědět

  Ty …… náš rod je doložen v Sudetech od 16. století díky matrikám, které se začali v té době psát. Pravděpodobně tam žili o mnoho desetiletí dříve ty nepůvodní druhu !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *