Ztracená Atlantida stále fascinuje lidstvo, přestože neexistují žádné skutečné důkazy o existenci takového místa

atlantida

Příběhy o ztracené Atlantidě zná lidstvo už pěknou řádku let, přestože neexistují žádné skutečné důkazy o existenci tohoto místa. Poprvé ji zmínil Platón kolem roku 360 př. n. l., kdy popsal kontinent osídlený bohatými lidmi, kteří technicky pokročilejší. Navzdory tomu, že jeho příběhy o Atlantidě jsou pouhou fikcí, mnoho lidí věří, že jsou založeny na skutečnosti, a hledají důkazy o existenci tohoto kontinentu. Dosud však stále nebyl žádný objeven.  

Počátky mýtu o Atlantidě

Na rozdíl od mnoha legend, jejichž počátky se ztrácí v mlze minulosti, víme přesně, kdy a kde poprvé vznikl příběh o Atlantidě. Tento příběh byl poprvé vyprávěn v dílech starověkého filozofa Platóna, konkrétně v dialozích „Timaios“ a „Kritiás“, které napsal kolem roku 360 př. n. l.

Existují různé názory ohledně osudu Atlantidy, přičemž někteří lidé tvrdí, že kontinent zanikl kolem roku 9600 př. n. l. Jiní se domnívají, že Platón si Atlantidu o velikosti Malé Asie a Libye zcela vymyslel, aby posílil své myšlenky o ideálním státu. Na druhou stranu existují také lidé, kteří věří, že informace, které poskytl Platón, mají základ v pravdě.

Bohatá a vyspělá civilizace

Podle Platonových popisů měla Atlantida být bohatou a hustě zalidněnou zemí, kde obyvatelé nikdy netrpěli nouzí. Atlanťané byli považováni za velice ctnostné a vzdělané lidi, kteří si vážili duchovního bohatství nad materiálními statky. Byli mistři ve využívání složitých technologií a plně ovládali přírodní síly. Jejich hlavní město se pyšnilo Poseidonovým palácem, který se nacházel na kopci uprostřed města.

Místní chrámový pahorek obklopovaly tři kruhové prstence, propojené tunely, které sloužily pro průchod lodí. Domy bohatých obyvatel zdobily drahé kovy, jako je zlato a stříbro, a přírodní sklo – obsidián. Atlantida byla rovněž vybavena dvěma prameny, z nichž jeden byl horký a druhý studený, což umožňovalo výstavbu rozsáhlých lázní. Okolní pole poskytovala hojnost potravin pro obyvatelstvo.

Foto: Pixabay

Zkáza a spekulace o příčinách

Mezi nekonečnými teoriemi o tom, co se stalo se starověkým světem, se objevují názory, že za zkázu ostrova může přírodní katastrofa. Jedna z neustále se opakujících teorií tvrdí, že pád Atlantidy souvisí s obrovskou sopečnou erupcí, k níž došlo na řeckém ostrově Santorini (tehdy známém jako Théra) asi před 3 600 lety.

Erupce vychrlila asi 40 až 60 krychlových kilometrů lávy, což vedlo k vytvoření velké podvodní kaldery na Santorini a k zatopení obrovského množství pevniny. Do atmosféry bylo v tomto okamžiku vyvrženo přibližně 10 milionů tun horniny, popela a plynu. Tato erupce spolu s velkou vlnou tsunami, která pravděpodobně následovala způsobila zničení Atlantidy.

atlantida

Foto: Pixabay

„Ztracený“ kontinent

Přestože je zřejmé, že Atlantida vznikla jako fikce, mnoho lidí v průběhu staletí tvrdilo, že za mýtem musí být nějaká pravda a spekulovalo o tom, kde by se Atlantida mohla nacházet. Nesčetné množství „expertů“ na Atlantidu umístilo ztracený kontinent po celém světě na své místo na základě jejich faktů. Nejčastějším místem byl samotný Atlantský oceán, ale také Antarktida, Bolívii, Turecko, Německo, Maltu a Karibik.

Platón však jednoznačně uvádí, kde se Atlantida nachází: „Tehdy bylo to moře plavné; protože před vstupem, který vy, Řekové, nazýváte ‚sloupy Héraklovy‘, ležel ostrov, který byl větší než Libye a Asie dohromady.“ Jinými slovy, leží v Atlantském oceánu za „sloupy Héraklovy“ (tj. Gibraltarským průlivem, u vstupu do Středozemního moře). Přesto Atlantida nikdy nebyla nalezena v Atlantském oceánu ani nikde jinde.

Zdroje info: https://www.poznatsvet.cz/clanek/bajna-atlantida-30000830.html, https://www.discovermagazine.com/planet-earth/where-is-the-lost-city-of-atlantis-and-does-it-even-exist, https://www.livescience.com/23217-lost-city-of-atlantis.html, https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11692117/Unravelling-mystery-Atlantis-five-theories-Lost-City.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.