AI má na kontě další zářez: sama objevila velkolepé mayské město. Na místě ho zdokumentovala česko-slovenská expedice

Yax Balam – město, které objevila AI: Doba, kdy se archeologové pomocí mačety prosekávali džunglí, je pryč. Nyní se používají nejmodernější technologie jako laser či umělá inteligence. A právě pomocí umělé inteligence objevila česko-slovenská expedice vedená profesorem Univerzity Komenského v Bratislavě Milanem Kováčem a Ladislavem Šilhánem, který je odborník na 3D vizualizace mayských center, významné mayské sídlo, které pojmenovala Yax Balam.

Yax Balam samozřejmě není původní název města, které se nachází v provincii Petén v guatemalské džungli. K jeho pojmenování přispěl fakt, že střed města střežil živý jaguár – Balam a protože se jedná o první město objevené pomocí umělé inteligence a také pravděpodobně o jedno z nejstarších mayských měst, proto yax. Yax Balam neboli první jaguár.

Foto: Pixabay

LiDAR, AI a neuronová síť

Data z leteckého snímkování LiDAR spojila expedice s umělou inteligencí a neuronovou sítí. LiDAR dokáže pomocí laseru vykreslit charakter snímkovaného povrchu. Neuronovou sítí poté projdou pouze objekty, které podle zadaného algoritmu odpovídají předmětu zájmu. V tomto případě se jednalo o rozvaliny či prastaré stavby.

Technologie pomohla zacílit přesné místo v guatemalské džungli, v místě, kde se průzkum zatím neprováděl, ale jaké jsou mezi budovami vztahy, zdali se jedná o ucelenou aglomeraci, jaký je význam místa a chronologie, to už museli určit členové expedice přímo na místě.

Od minulosti k současnosti

Yax Balam bylo zhruba tisíc let centrem regionu. Prosperita města byla hlavně v období mezi lety 850 př.n.l. až 150 př.n.l. Centrem regionu bylo tedy přibližně tisíc let.

Výzkumem v terénu bylo zdokumentováno až sedm velkých architektonických čtvrtí. Město během let procházelo od úpadku k opětovnému rozvoji. Od začátku mayských dějin, přes vznik království a městských států, až po zánik civilizace takzvaný mayský kolaps.

Vykopávky pomohou vědcům k odkrytí mezer v mayských dějinách a také přinesly různé objekty jako astronomické observatoře, sochy, paláce či pozůstatky rituálů. Tyto nálezy mají obrovskou vědeckou hodnotu.

Mimochodem: Česko-slovenský tým archeologů, historiků, průzkumníků a inženýrů navštěvuje oblast Petén již od roku 2008.

Zdroje: https://cc.cz/ceska-expedice-v-guatemale-slavi-uspech-v-dzungli-objevila-jedno-z-nejstarsich-mayskych-mest/https://www.unite.ai/cs/ai-dramaticky-m%C4%9Bn%C3%AD-archeologii-objevov%C3%A1n%C3%ADm-nov%C3%BDch-m%C3%ADst-a-artefakt%C5%AF/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.