Antarktida se začíná plnit krví. Jak je to možné?

Blood Falls

Není to tak, že by zvídaví cestovatelé běželi konkrétně do Antarktidy, ale možná ji znáte z obrázků a záznamů objevitelů či průkopníků. A právě z pořízených fotografií známe okolí naprosto úžasného a dechberoucího zázraku. Vodopád podivně tmavé barvy na rozmezí mezi červenou a oranžovou. Říká se mu krvavý vodopád.

Ale buďme klidní, není to znamení toho, že někde pod vrstvou sněhu a ledu je krev, abychom mohli zkoumat něco tak úžasného. Krvavý vodopád, anglicky Blood Falls, stéká z ledové masy Taylorova ledovce do jezera Bonney a záhada jeho zjevení nepochází z žádného krvavého příběhu. Naopak, je to příroda, která se v pozitivním slova smyslu projevuje svou velkolepostí.

Odkud pochází tato krvavá stopa?

Voda v jezeře Bonney pochází z jiného jezera, které je zakryto asi 400 metry ledu. Mnohem cennější než tato hranice, která se podle vědců držela po dva miliony let, je jezero, které ukrývá starý mikrobiální život. Je navíc zajímavé, že přitékající voda vskutku nemrzne ani při nejnižších teplotách v Antarktidě.

Ve skutečnosti je voda uvnitř Krvavých vodopádů slaná, konkrétně asi čtyřikrát slanější než vody světových moří! Fantastické je, že navzdory této slanosti je domovem asi 17 druhů mikroorganismů, které se dokázaly dostatečně přizpůsobit, nepotřebují k životu denní světlo a svou energii berou z chemických reakcí železa a síry.

_Tatort__Blood_Falls
Foto: Wikimedia commons, Jill Mikucki, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%22Tatort%22_Blood_Falls_(16293969810).jpg#/media/File:%22Tatort%22_Blood_Falls_(16293969810).jpg

Možná jde o řasy a možná taky ne…

Krvavé vodopády objevil geolog Thomas Griffith Taylor v roce 1911. Ten připustil, že za bizarním zbarvení vody může jistý druh řas nebo sinice. V každém případě se jeho podezření nepotvrdilo a později se zjistilo, že ve vodě je velké množství železa, které jí dodává právě toto jedinečné zabarvení. Vcelku děsivý, ale i docela atraktivní pohled na krvavý vodopád si můžete vychutnat i z vrtulníku nebo výletní lodě, která běžně pluje Rossovým mořem. Příroda dokáže vytvořit všelijaké jevy, které můžeme obdivovat.

Zdroje info: svetobeznik.info, poznatsvet.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, DLR, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helikopter_transportierten_das_Material_(16480437312).jpeg#/media/File:Helikopter_transportierten_das_Material_(16480437312).jpeg