Autovýlet po Jeseníkách za přírodními a architektonickými památkami

Do Jeseníků se jezdí hlavně za krásnou přírodou a horskou turistikou. Na své si zde však přijdou i ti návštěvníci, kteří před hltáním kilometrů po značených turistických trasách dávají přednost prohlídkám starobylých pamětihodností a zajímavých míst, které vytvořila sama příroda. K nim v oblasti Jeseníků patří také Velké Losiny nebo jeskyně Na Špičáku a Na pomezí. Co všechno můžete vidět?

Velké Losiny – zámek, ruční papírna a termální lázně

Devět kilometrů od Šumperka se v předhůří Hrubého Jeseníku nacházejí Velké Losiny, jimiž prochází silnice  I/44 na Červenohorské sedlo a dále směrem k městu Jeseník. Obec je spojována s procesy s údajnými čarodějnicemi ve druhé polovině 17. století a se jménem inkvizitora Jindřicha Bobliga. Ostatně s ním se mohli setkat čtenáři v knize Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice nebo diváci ve stejnojmenném filmu režiséra Otakara Vávry, které si jako předlohu vzaly právě události spojené s čarodějnickými procesy.

Správní výletníci ve Velkých Losinách určitě nevynechají návštěvu unikátního renesančního zámku, v němž mohou nasát atmosféru dávno minulých let. Interiéry jsou ojediněle zachované a nabízejí raně barokní kolekci gobelínů a kožených tapet. Zajímavý je ovšem i přilehlý zámecký park se vzácnými dřevinami.

Ve Velkých Losinách se nachází ruční papírna, která byla založena majitelem losinského panství Janem mladším ze Žerotína na konci 16. století. Je nejstarší papírenskou manufakturou ve střední Evropě, jež je navíc stále v provozu. Právem patří mezi národní kulturní památky.

A to není zdaleka vše, co Velké Losiny umějí nabídnout. Komu se zalíbí zdejší krajina s kouzelným výhledem na Jeseníky a chtěl by zde strávit pár dnů a relaxovat, má k tomu příležitost v nejstarších moravských termálních lázních přímo ve Velkých Losinách.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org

Krasová jeskyně Na Pomezí

Z Velkých Losin se lze vydat po silnici číslo I/44 přes Červenohorské sedlo až do Jeseníku a odtud pak přes Lázně-Lipová na místo, kde se nachází krasová jeskyně Na pomezí s unikátní krápníkovou výzdobou. Zabere vám to necelou jednu hodinu jízdy automobilem. Před vstupem je třeba se teple obléct, protože teplota vzduchu v jeskyni dosahuje průměrných 7,7 stupňů Celsia. Prohlídka je dlouhá 45 minut, během níž návštěvníci ujdou 390 metrů. Celková délka chodeb je však delší – 1 700 metrů.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org

Nejstarší jeskyně Na Špičáku

Necelých dvacet kilometrů od jeskyně Na Pomezí se nachází další jeskyně – Na Špičáku. Je nejstarší jeskyní ve střední Evropě. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1430 a často sloužila jako úkryt před pronásledováním. Dostanete se tam po silnici směrem na město Jeseník, přes Českou Ves a Písečnou. Jeskyně nabízí neobvyklé srdčité a vejčité profily chodeb, jinak je prakticky bez krápníkové výzdoby.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia.Commons.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.