Barevný sníh jde ruku v ruce s nádhernými západy slunce, předčí i rok 2019. Víme, co oba tyto jedinečné úkazy spojuje

I když Česku pouště prakticky nemáme (ne, Přesypy u Rokytna se opravdu skoro nepočítají), přesto nám může písek značně zkomplikovat život. Ovšem ne nutně nepříjemně. Písek z africké Sahary, který se k nám v posledních letech dostává poměrně často, se například postaral o hned dva nevšední přírodní úkazy zároveň – nádherné západy slunce a oranžový sníh.

Za vše může větrné proudění nad Saharou. Právě vítr zvedl do vzduchu množství jemných písečných zrnek, která pak vlivem jižního proudění doputovala až nad Evropu.

Oranžový sníh působí nepřirozeně, o to je však krásnější

Pohled na nádherně bíle zasněženou krajinu je minulostí – alespoň na příštích pár dní. Právě vlivem srážek se písečná zrnka vymývají z ovzduší a dopadají na zem, vmísená do sněhových vloček. Těšit se tímto úkazem můžeme nejenom u nás, ale třeba i v Tyrolsku nebo v Pyrenejích.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak ho poznat? Fotografie pořízené s tímto sněhem vypadají, jako by na ně někdo uměle nasadil retro clonu. Ale není tomu tak. Písek může být zbarvený dooranžova, ale také oranžovo-žluta. Pokud si nejste jistí, jaký je u vás, porovnejte ho s čistě bílým papírem. Rozdíl bude patrný na první pohled.

Barevný sníh není jediný, nezapomeňte se dívat také na oblohu

A i když byly sněhové srážky v posledních dnech vydatné, rozhodně to nestačilo na vymytí veškerého písku a prachu z ovzduší. Koneckonců – vědci odhadují, že ho nad Evropou skončí každý rok až 60 000 tun. A jeho zbytky dokáží nádherně zbarvit oblohu i během západu nebo východu slunce.

Naposledy jste si podobnou show mohli užít v dubnu 2009 a 2019, a také loni během dubna, května i června. Oranžový sníh je však u nás raritou, která se hned tak nebude opakovat. Takže zkuste vyrazit do přírody a poohlédnout se po něm. Možná ho ještě stihnete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.