Půvabný zámek v Jizerských horách má dodnes leccos i z dávného hradu

Ani hrad, ani zámek – byť se o Frýdlantu mluví spíše ve spojení s druhým názvem. Ve skutečnosti jde o velmi zajímavé spojení středověkého hradu a renesančního zámku, vypínající se na masivní čedičové skále vysoko nad řekou Smědou.

Díky vzhledu můžeme zámek Frýdlant (budeme se držet ustáleného slovního spojení) bez ostychu zařadit do kategorie pohádkový. A platí to i doslova, natáčela se tu totiž například pohádka Rupmlcimprcampr (1997) nebo Peklo s princeznou (2009).

Jeden z nejvyhledávanějších cílů v Česku

Váže se k němu mnoho pověstí. Jedna z nich například tvrdí, že věž nazývaná Indica tu stojí už od roku 1014, i když oficiální datování určilo jako dobu postavení zámku  zhruba první polovinu 13.století. Indica prý byla jakýmsi majákem, ukazujícím cestu kupcům.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

První písemná zmínka o (tehdy ještě hradu) Frýdlant však pochází až z roku 1278, kdy ho  Přemysl Otakar II. odebral jeho původním majitelům Ronovcům pro neloajálnost.

Nejznámější majitel si jeho krás užil jen krátce

1622 – tento rok se do historie této stavby zapsal doslova zlatým písmem. Získal jej totiž  Albrecht z Valdštejna, který z něj učinil součást svého  frýdlantského panství, známého jako vévodství  frýdlantské. Téměř tu však nepobýval a nijak ho stavebně neupravoval.

Na jeho dnešní podobě se více podepsal rod Clam-Gallasovů (jeden z těch, kteří proti Albrechtovi z Valdštejna hojně intrikovali). Právě jim vděčí Frýdlant za novou fasádu, nové Kastelánské křídlo a celkově barevnější podobu. Začali budovat také rozsáhlé sbírky nábytku, obrazů, zbraní a knih, z nichž lze mnoho obdivovat dones. Takže pokud byste hledali záminku k návštěvě Jizerských hor, Frýdlantský zámek vám jich nabídne opravdu hodně.

Zdroj Náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.