Co jste nejspíš nevěděli o Pražském hradě

S nadsázkou by se dalo říct, že kolik průvodců, tolik historek – na Pražském hradě zvlášť. Blýskněte se před svými známými, až se příště půjdete do srdce stověžaté Prahy podívat. Prozradíme vám, které legendy jsou zcela smyšlené a na kterých možná mohlo i něco být…

Pražský hrad pojmenovala Libuše? Ale kdeže…

Podle legendy předpověděla Libuše slávu velkého města, ovšem jeho jméno neznala. A tak poslala družinu, která měla v zemi „hledat pracující muže a podle práce určit jméno budoucího města.“ Potkali prý tesaře, který mluvil o prahu – a Praha byla na světě ve skutečnosti pochází název Praha spíše od slova pražit – tzn. vypálit. V okolí Vltavy bujely totiž v dávných dobách husté lesy…

Reinhard Heydrich a korunovační klenoty

Nejenom, že je chtěl vidět – on si dokonce dovolil posadit si svatováclavskou korunu na hlavu! A totéž udělá i u svého osmiletého syna! Nic nedbá na to, že podle legendy neoprávněný nositel koruny zemře. Heydrich umírá do půl roku, jeho syn ho následuje za 17 měsíců. Oblíbená historka Pražského hradu, historici jsou k ní však spíše skeptičtí.

Na Pražském hradě bydlel i francouzský král

Tak tohle naopak legenda není. Řeč je o Karlu X., který se na Pražském hradě ukryl před vzpourou svých krajanů, a to mezi lety 1832-1836. Praha však nebyla jeho jediným útočištěm, pobýval i ve Vídni nebo v Anglii. K dispozici má celkem 26 místností, zařízených ve stylu pozdního empíru.

Nejslavnější věž Pražského hradu se jmenuje po zločinci

Je jedno, s jakou romantickou vervou si postavu Dalibora přebájil Alois Jirásek. Žádný zastánce chudých, ale zločinec, který poskytl útočiště povstalcům, kteří předtím násilím dobyli tvrz svého pána Adama Ploskovského z Drahonic. Odsoudili ho dokonce dvakrát, přesto na něj dnes vzpomínáme jen jako na hodného strejdu…

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.