Ďáblova věž: Geologický útvar prý slouží jako přistávací věž pro mimozemšťany

ďáblova věž

Existuje mnoho důvodů k návštěvě různých koutů země opředených různými záhadami. K těmto podivným místům se řadí i Ďáblova věž, která má své dvojče! Tento výjimečně vyhlížející útvar spatřil světlo světa přibližně 50 milionů let zpátky a od té doby okouzluje všechny badatele a nadšence. Indiáni ji uctívali a cizinci na ni hleděli s otázkami. Co ji činí tak neobvyklou? Pojďme se na to podívat!

Geografické uspořádání v rámci Spojených států amerických, ve Wyomingu, se zvedá do výšky 264 m a dosahuje výšky 1559 m nad hladinou moře. Na své základně je široká neuvěřitelných 305 metrů. Podle odborníků je to forma sloupcovité odlučnosti. Zdálky vypadá jako široký sloup, nebo možná spíše jako homole s podivně zakráceným vrcholem. Ďáblova věž byla vytvarována magmatem, který byl vytlačen zpod zemského povrchu. Kvůli erozím na tomto místě, došlo k rozrušení měkčí horniny a vznikla napodobenina věže.

Fascinující rýhy

Aby toho nebylo málo, laiky i odborníky kromě prazvláštně useknutého vrcholu, všechny jistě zaujme ještě jedna věc – a tou je zvrásnění po stranách věže. Ve shodě s legendou je měl způsobit medvěd svými drápy, když hledal sedm mladých dam, o nichž se předpokládalo, že se zde ukrývají. Odborníci však vědí, že rýhy vznikly přirozeným přírodním jevem – přesněji ochlazováním a krystalizací magmatu!

ďáblova věž 2
Foto: Pixabay

Ďáblova věž má dvojče!

A ještě kurióznější je skutečnost, že na území Českého středohoří se nachází hora Bořeň. Nejen že se vzhledově podobá Ďáblově věži, ale navíc má stejný původ a skutečně dosahuje téměř stejné výšky! Obě věže jsou tvořeny z vulkanických sloupů a naše Česká věž se krásně tyčí nad městem Bílina. Bylo potvrzeno, že obě hory jsou vytvořeny z horniny fonolit. Stejně tak se zjistilo, že věž na území ČR je mnohem širší než ta ve Wyomingu…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay