Do Louňovic za blanickými rytíři: Nejmenší chráněná krajinná oblast je turisticky zajímavá

Je dobře, že to s naší zemí není zase tak špatné, protože blaničtí rytíři zatím z Velkého Blaníku nevyrazili na pomoc. O proslavení této hory se zasloužila řada významných umělců – spisovatelů, malířů i hudebníků. Pojďme se do Podblanicka podívat na všechno zajímavé, co se tu nachází. A není toho zrovna málo.

Chráněná krajinná oblast Blaník

Jižně od města Vlašim se nachází nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice. Je pojmenována podle zdejšího kopce – Blaníku. Vlastně ty kopce jsou dva – Velký Blaník (638 m) a Malý Blaník (580 m). Na Velký Blaník, který je sopečného původu, vede červená stezka. Pokud si jako výchozí bod vyberete parkoviště nedaleko vyhlídkového místa pod Velkým Blaníkem, vzdálené od centra obce Louňovice pod Blaníkem asi 1,5 kilometru, pak vás na vrchol hory čeká cesta dlouhá okolo 1,1 kilometru. Míjet budete také kamennou sochu rytíře, která je jedním ze 14 zastavení naučné stezky S rytířem na Blaník.

Velký Blaník s rozhlednou

Co by to bylo za kopec, kdyby na něm chyběla rozhledna. Jednu proto najdete i na Velkém Blaníku. Je dřevěná, krytá a vysoká 29,5 m. Její součástí je i oltářní mensa, což je výklenek, kde s mohou konat svatební obřady. Z rozhledny je pak hezký pohled na Podblanicko. Kromě rozhledny jsou zajímavé i pozůstatky starého keltského hradiště.

Když se vrátíte po červené trase zpátky k soše rytíře a vydáte na cestu označenou zeleně, dojdete k pověstné Veřejové skále. Je to celkem výrazný skalní útvar a právě zde by měl být vstup do tajemného podzemí hory Velký Blaník. O kousek dál stojí menhir Přítel a nachází se jeskyně. Po zelených značkách se pak dostanete k rozcestí Velký Blaník, které je jen několik desítek metrů od Slepičí skály, odkud byl v roce 1868 vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Zámek v Louňovicích pod Blaníkem. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Richenza/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lou%C5%88ovice_pod_Blan%C3%ADkem_(.1).jpg

Louňovice pod Blaníkem

Zpátky z Velkého Blaníku se můžete vrátit do Louňovic, které jsou nevelkou obcí s tvrzí, jež byla v 17. století barokně přestavěna. Dnes je v zámku expozice, kde se dozvíte spoustu zajímavého o historii Louňovic, Blaníku i archeologickém výzkumu bývalého kláštera premonstrátek, který v obci stával.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Interiér rozhledny na Velkém Blaníku. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Roman M85 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lou%C5%88ovice_pod_Blan%C3%ADkem_-_rozhledna_na_Velk%C3%A9m_Blan%C3%ADku,_interi%C3%A9r_obr02.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.