Hluboké kaňony, přírodní ráj a žebříky, to vše na dosah ruky

Suchá Bela

Slovenský ráj je známá oblast. Rozkládá se na ploše 197 km2 a od roku 1988 je národním parkem, přičemž v roce 1964 se dostal do kategorie chráněných krajinných oblastí. Říká se, že památkáři se sem začali toulat už v 19. století a ve 20. století se začalo něco dít. Stratenská skalní hornatina byla zpřístupněna turistům.

Ve srovnání například s Českým rájem nenabízí tolik zajímavých míst, výjevů, pohledů a možností. Každopádně známá jsou tři místa, kam by měl každý cestovatel „zabloudit“, aby neodjížděl s pocitem, že krajina Slovenského ráje je srovnatelná s jakýmkoli lesem.

Suchá Bela

Náročná, ale krásná procházka přes roklinu Suchou Belou. Zhruba za dvě hodiny urazíte asi šest kilometrů, a budete se procházet korytem řeky, ve kterém je stále trochu vody. Zde musíte vážit každý krok, abyste šlápli na ten správný kámen a zbytek túry nešli v promáčených botách.

Cesta Suchou Belou je plná svislých a šikmých dřevěných a kovových stupínků, sem tam se budete držet řetězu, zejména když prší a kameny kloužou. Suchá Bela zahrnuje několik vodopádů, takže je na co se dívat. Těm, kteří dokáží respektovat přirozený život přírody, například padlé stromy, budou mít se na co dívat. Ideálním výchozím bodem pro procházku Suchou Belou je Podlesok.

V horkých dnech zalezte do Dobšinské ledové jeskyně

Dobšinská ledová jeskyně je bezpochyby jeskyní, kde se teplota i v létě pohybuje kolem 0 °C. Jeskynní prostory jsou celoročně zaledněné a nedaleké ledové výzdoby jsou vytvořeny zdejším potokem. Jeskyně byla objevena v 70. letech 19. století inženýrem Ruffinyim a jeho spolupracovníky. O rok později ji zpřístupnili. V roce 1887 se navíc stala první jeskyní v Evropě, která měla elektrické osvětlení. Délka jeskyně je 1232 metrů, prohlídka probíhá na 515 metrech a zabere téměř půl hodiny.

Dobšinské ledové jeskyně
Foto: Wikimedia Commnons, dariusz woźniak, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dob%C5%A1insk%C3%A1_Ice_Cave,_34.jpg#/media/File:Dob%C5%A1insk%C3%A1_Ice_Cave,_34.jpg

Tomášovský výhled

Je to výjimečně fotogenická hora, která se tyčí až 200 metrů nad řekou Hornád. Nejčastěji se sem návštěvníci dostávají z Hornádského průlomu, který stoupá 146 metrů. Není to jednoduché, ale pohled na kraj, v případě, že je slunečno, stojí za to. Anebo zažijete skvělý pocit, že jste vystoupali až na vrchol. Výhled je tu pořádný.

Foto: Pixabay

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay